Premiérové předávání symbolických ocenění začalo v úterý ve 13 hodin.

„V současné době je žebříček hodnot tak posunutý, že vzdělání, slušnost a ochota dělat něco navíc, se bohužel příliš nenosí. Proto jsem přijala myšlenku pana náměstka odměnit a ocenit dobré žáky. Jejím smyslem je podporovat získávání nových poznatků, rozvíjení osobnosti po všech stránkách,“ uvedla k udílení ocenění vedoucí odboru školství českobudějovického magistrátu Dagmar Koubová. „Odměňuje a oceňuje se kolem nás mnoho aktivit, ne všechny si zaslouží tuto pozornost, proč tedy neocenit dobré žáky? Bude-li to dobrá motivace pro ty, kteří se „bojí“ být úspěšnými, bude záměr splněn ještě výrazněji,“ doplnila Koubová.

Se záměrem byli seznámeni ředitelé všech českobudějovických základních škol už v listopadu loňského roku. Na přelomu letošního března a dubna byli vyzváni, aby zasílali za své školy návrhy jmen úspěšných žáků, kteří reprezentovali jejich školu a také město České Budějovice v oblastních, krajských a celostátních přehlídkách a předmětových soutěžích, dále v oblasti umělecké nebo sportovní. A nezapomněli ani na mimořádné činy svých žáků.

"Do doby uzavírky, to znamená do 22. května přišlo ze všech čtrnácti základních škol asi šedesát návrhů. Po vyhodnocení odborem školství a zvážení všech jednotlivých úspěchů, vznikl seznam jedenadvaceti jmen žáků, kteří přišli dnes do obřadní síně, " prozradil náměstek primátora Rudolf Vodička a dodal, že vůbec nejmladší oceněnou byla Lucie Štroblová, žákyně 2.třídy ze Základní školy O.Nedbala. Z oceněných žáků je jedenáct reprezentantů v republikových nebo národních kolech, tři na úrovni Evropy nebo světa. Ostatní žáci byli úspěšní ve více soutěžích. Mezi pozvanými dětmi bude i žák Daniel Kutiš ze ZŠ Grünwaldova. Své místo mezi ostatními si zajistil svým mimořádným činem, ve kterém prokázal duchapřítomnost a pohotovost, když zachránil život tonoucímu malému chlapci.

Všichni přijatí žáci si, kromě poděkování, odnesou symbol moudrosti v podobě knihy. „Buď dostanou velmi zajímavou knížku s názvem Slunce v úplňku o životě Jana Palacha od spisovatelky Lenky Procházkové, nebo pěknou encyklopedii,“ dodal náměstek primátora.

Do vody skočil pro život

Knihu o historii si v úterý odnášel z českobudějovické radnice také Daniel Kutiš, žák sedmé třídy ZŠ Grünwaldova. Z rukou náměstka primátora Rudolfa Vodičky převzal Daniel Kutiš ocenění za pomoc malému plavci, kterému zachránil život.

V českobudějovickém plaveckém bazénu osvědčil mladík především duchapřítomnost. „Byl jsem na skákacím prkně a pode mnou plaval čtyř nebo pětiletý chlapec s destičkou. Najednou tam byla jenom destička,“ vrátil se Daniel o půl roku zpět, do prosince minulého roku. Zareagoval okamžitě a skočil do vody pro topícího se chlapce. Na pomoc někoho dalšího nečekal. „Plavčík byl daleko. Já jsem byl přímo nad tím klukem,“ vylíčil situaci podrobněji Daniel.

„První pomoc ani nepotřeboval,“ popsal úspěšný výsledek svého zásahu žák ZŠ Grünwaldova, kterému se ještě na míst dostalo poděkování od maminky malého plavce. Podle Daniela Kutiše byla pomoc tonoucímu samozřejmou věcí, nad kterou by nezaváhal ani podruhé.

Kurzy první pomoci ve škole mají jako kroužek, ale tam mladý fotbalista, který hraje za Černý Dub nechodí. Přesto si myslí, že je dobře, když se ve škole první pomoci věnuje pozornost.

Co se týká plavání, chodí do bazénu i několikrát za týden. „Plavat uměli už ve čtyřech letech,“ poznamenala k synovi, který je z dvojčat, maminka Irena. Základem výcviku byl zahradní bazén. „Ani jsem to pořádně nevěděla, že někomu pomohl, řekl to doma až za týden, jen mimochodem,“ doplnila maminka ovážného plavce.