Pořad Život na útěku se uskutečnil ve středu v Literární kavárně Měsíc ve dne a mezi návštěvníky nechyběli ani žadatelé o azyl.
„Program jsme připravili tak trochu v předstihu k nadcházejícímu Mezinárodnímu dni uprchlíků, který připadá na 20. červen,“ prozradila pracovnice poradny pro uprchlíky Taťána Boušová.


„Jsem ráda, když mohu o nelehkém životě cizinců v jižních Čechách a celé republice vyprávět lidem, kteří se o lidi v nesnázích zajímají. Vzpomínám, jak jsem s dětmi přišla před lety do České republiky s velkou nejistotou. Měla jsem ale štěstí, že jsem nemusela žádat o azyl. Z vyprávění mých přátel však dobře vím, jak těžké je několikaleté čekání a život v nejistotě, zda budu moci zůstat, nebo musím zpátky za hranice. Teď mám na starosti projekt Adopce na dálku a sháníme dárce, kteří jsou ochotni zaplatit 5000 korun za sponzorování sirotka z Běloruska. Naštěstí mají Jihočeši otevřená srdce a smutný osud dětí je velmi zajímá. “


Také z Běloruska pocházejí někteří uprchlíci, kteří se v jižních Čechách usadili. „Život na útěku si nevybrali dobrovolně, ale museli odejít ze země diktátora Lukašenka,“ pokračuje Boušová.


„Navštívili jsme Bělorusko na jaře a dobře vím, v jakých poměrech tam lidé žijí. Proto se nedivím, když odtud lidé utíkají a žádají o azyl.“