Legenda cvičení zněla: "Do školícího policejního střediska v Lišově dopoledne vniknou dva ozbrojení střelci. Po přepadení a ubodání vrátné se rychle zmocňují klíčů od zbrojního skladu. Zde ukradnou samopaly, kterými následně postřílí nic netušící frekventanty. Přítrž jejich řádění učiní až přivolaní strážci zákona. Ti jednoho z pachatelů na místě zastřelí, druhý při obklíčení spáchá sebevraždu." Krajský policejní mluvčí Jiří Matzner tehdy popsal, že podobné cvičení se na jihu Čech uskutečnilo poprvé.

S odstupem několika hodin po čtvrteční tragické střelbě na pražské filosofické fakultě odborníci již začali diskutovat o možnosti vyšší ochrany takzvaných měkkých cílů a netajili se tím, že ochránit před takovým útokem všechny lidi ve škole, v nemocnici, divadle a podobně je velice složitý úkol.

Páteční ráno před filosofickou fakultou v Praze.
Policisté znají totožnosti čtrnácti zemřelých na filozofické fakultě v Praze

I na jihu Čech se v minulosti staly případy, kdy jedinec, často duševně nemocný, zaútočil. Většinou se cílem agresora stalo zdravotnické zařízení.

Letos 16. června zaútočil muž mačetou na personál psychiatrického oddělení budějovické nemocnice. Než byl zpacifikovaný, stačil zranit čtyři zaměstnance, tři sestry a jednoho sanitáře. Pak skončil v rukou policistů.

Incident v českobudějovické nemocnici, jak ho popisoval jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner:

Zdroj: Pavel Vilímek

Na české poměry asi nejhorší tragédie se odehrála před 3,5 roky v ostravské fakultní nemocnici, kde zběsilý střelec připravil o život sedm lidí a pak se sám před dopadením policií zastřelil. Se skutečnou střelbou v lékařském prostředí se ale už setkali i Jihočeši.

Psal se rok 2005 a v ohrožení se ocitli zdravotníci v táborské nemocnici. Lékaře ohrožoval čtyřikrát trestaný recidivista, který nejdříve ztropil výtržnosti na Táborských setkáních a pak havaroval s autem, které řídil i přes zákaz. Policisté ho proto dopravili k odběru krve. V nemocnici zaútočil na dva policisty. Jednoho povalil a druhému vytrhl z pouzdra pistoli. Z ní pak šestkrát vystřelil. Naštěstí nikoho nezasáhl, nemířil na lidi. Trefil jen zeď, sloup, nástěnku a vchodové dveře.

Ilustrační foto
V roce 2005 se střílelo také v táborské nemocnici

V roce 2021 se na neznámého střelce připravovali i v budějovické nemocnici. Naštěstí se jednalo o taktické cvičení integrovaného záchranného systému. Cvičili reakce na situace, pokud do nemocnice vtrhne někdo se střelnou zbraní. Jak přesně postupovat, na co si dát pozor a jak chránit pacienty i personál.

V úterý bude v budějovické nemocnici cvičení, simulovaný útok aktivního střelce.
Nelekněte se střelby v nemocnici. V Budějovicích chystají na úterý cvičení

Útok na zaměstnance zažila v roce 2019 strakonická nemocnice. Muž (30 let) s nožem chtěl přespat na chodbě plicního oddělení. Jedna ze sestřiček ho ale vykázala z budovy. Agresor se ovšem nevzdal a zavřel se v místnosti pro sanitáře. Když byl objeven, vyšel z ní ozbrojen nožem a vyhrožoval, že zabije sanitáře a pracovníka ochranky. Nakonec z nemocnice odešel.

Ve strakonické nemocnici to nebyl první případ. Už v minulosti jednou se zbraní v ruce napadl sestřičku samotný pacient.