Českobudějovická konzervatoř od 5. října zahájila distanční formu výuky týkající se jazyků, společenskovědních předmětů či hudební teorie. Na praxi her na hudební nástroje dochází studenti do školy. Avšak to se týká podle ředitele instituce Petra Riese nejen zpěváků, ale i těch, kteří hrají na dechové nástroje. Na konzervatoři jich je možná i třetina. „Jsme specifičtí ve všem, konzultovali jsme to s Krajskou hygienickou stanicí,“ říká Petr Ries a vysvětluje: „Chtěli bychom, ať se nikdo zbytečně nenakazí.“

Praxe ve zpěvu

Martina Pavlínová studuje zpěv na konzervatoři 4. rokem. Praxe ve zpěvu jí chybí. „Myslím, že je to to nejdůležitější, ještě ke všemu v maturitním ročníku,“ říká. Výuka zpěvu prý zahrnuje jen dvě osoby, učitele a studenta. „Chápu to omezení u velkých sborů, ale tady by se to nějak udělat dalo a nezdá se mi to tak nebezpečné,“ myslí si zpěvačka. Doma trénuje tedy sama. S ní souhlasí i Viktor Polančík. „Nebyla při výuce šance se nakazit, byli jsme od sebe více než tři metry, profesorka měla roušku,“ vzpomíná.

Za problém zákaz zpěvu považuje i studentka nadstavbového studia Anna Kostohryzová. V příštím roce ji totiž čekají přijímačky na vysokou školu a absolventský koncert. „Máme teď uzavřenou možnost přípravy. Většina z nás si už domluvila konzultace na vysoké škole,“ líčí studentka z páťáku a dodává: „Není to dobře.“ Jak situaci řeší? „Bydlím v centru a sousedi nejsou na operní zpěv zvědaví. Proto jezdím trénovat k rodičům,“ vysvětluje zpěvačka.

Tomáš Maliniak považuje za největší problém demotivaci. „Není vůbec nálada, je složité hledat motivaci, když nevíte, jestli a kdy se to zlepší,“ myslí si o omezeních kultury mladík, který studuje zpěv i externě zpívá v divadle. „Vím, že to musíme respektovat, škola nás ale má připravit, abychom se zpěvem mohli živit,“ dodává.

Činnosti s respirační náročností ve výuce pozastavila na 14 dní podle mluvčího Štěpána Kuděje i Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity. Týká se to zpěvu a hry na dechové nástroje, kde se probírají nyní jen teoretické základy. „Respektujeme nařízení,“ uvádí mluvčí.