Nyní je drobné zvířectvo v objektu školního statku ve Čtyřech Dvorech. „Ty kotce tam jsou ještě po prasatech. Existuje zákon, který říká, že takováto města mají mít slušný útulek,“ apelovala na své kolegy při snaze zachránit peníze určené pro útulek zastupitelka Helena Sýkorová. Zdůraznila nevyhovující podmínky v nynějším útulku a zároveň zmínila, že se sice plánuje předběžně částka 30 milionů korun, ale města Písek a Strakonice podle Sýkorové vystačila přibližně s poloviční sumou. Českobudějovická radnice začala o vlastním útulku uvažovat ve chvíli, kdy hrozila výpověď z objektu školního zemědělského statku Jihočeské univerzity. Byl zakoupen pozemek a vyjednáno s Branišovem, na jehož katastru se pozemek nachází, že nebude klást útulku překážky.


Nyní ale školní statek nabídl městu prodložení smlouvy. Za nájemné 130 tisíc korun ročně. S veterinárními a dalšími službami nyní radnici stojí provoz útulku 570 tisíc ročně.


Ve srovnání se stavbou nového útulku by město ušetřilo. „Jsou to podstatně menší náklady,“ zdůvodnil náměstek primátora František Jelen svůj návrh na jiné využití peněz z rozpočtu. Většina zastupitelů ho při hlasování podpořila.

Útulek mění v pokladničku

Je dlouho slibovaný nový psí útulek v krajském městě jen vítanou předvolební atrakcí? Nebo je to příruční pokladnička pro investiční odbor. A nedalo by se vše pořídit docela levně v současných podmínkách? Všechny tyto názory bylo slyšet při jednání českobudějovického zastupitelstva.


Obhájci nového útulku byli v jasné menšině, ale nechyběly jim silné argumenty. „Zvířata jsou v hnusné stodole. mají tam stabilní tmu,“ nešetřila kritikou současných poměrů zastupitelka Helena Sýkorová (ČSSD). „Ze strachu, aby nemuseli do útulku, se radši netoulají,“ zaznělo mimo jiné z řad zastupitelů. Rozpočet letos s novým útulkem počítal, ale náměstek primátora František Jelen (ODS) navrhl využít připravené peníze jinak. Svůj krok zdůvodnil možností prodloužit pro město nájem ve školním zemědělském statku. Tam vyjde útulek na necelých 600 tisíc ročně.

Důležité peníze

Nový útulek by stál podle dosavadních odhadů nejméně 30 milionů korun. “Já jsem si číslo třicet milionů nevymyslel. Mohu udělat jedinou věc. Vyzvat jiné architekty. Neumím říct, že zařízení nám někdo postaví za dvanáct milionů, já to neumím,“ odpověděl Jelen na námitky, že společná akce Písku a Strakonic vyšla na dvanáct milionů korun.

Volební tahák

„Někteří na útulku pro drobné zvířectvo dělali surfování před volbami a nyní tiše uloupáváme, když se drobné zvířectvo nedívá,“ komentoval situaci Petr Braný (KSČM). Až se před volbami podle Braného ukáže, že je ve městě čtyři tíce pejskařů, pak se možná politici zase k útulku vrátí.


Zastupitel také zmínil, že již celá léta vybírá město poplatek ze psů. Ale kromě pár sáčků a lopatiček se problému moc účelně nevěnuje.


„Na mě to dělá dojem, jako když má investiční odbor z peněz na útulek takovou šparkasu,“ přisadil si radní Miroslav Tetter (KDU–ČSL). Připomněl, že město zhodnotilo pozemek, připravilo zde kanalizaci, ale útulek se tiše odsouvá do ztracena.


„Pozemek bude zhodnocen, ten nám nikdo nevezme,“ oponoval náměstek Jelen a zdůraznil, že město v budoucnu může mít například potřebu pozemků na směny. Zároveň Jelen řekl, že když se útulek schválí, je možné stavět.


Většina zastupitelů se ale při hlasování přiklonila k názoru, že útulek může počkat a dala přednost využití peněz na jiné investice.