Zastupitelka se jen nešťastně dívá již několik let na to, jak opakovaně mizí z rozpočtu peníze připravené na nový útulek pro psy.
Peníze připravené na rok 2007 zhltla věčně hladová městské pokladna před několika měsíci. Většina zastupitelů odhlasovala jejich využití na jiné akce. A nový rozpočet pro příští rok na tom není lépe. Pamatuje jen na kanalizaci k pozemku, kde by možná jednou mohl nový útulek stát.


„Stávající prostory jsou nevyhovující. Je to prostě starý prasečák s odpornými mřížemi,“ těžko hledá Sýkorová přívětivá slova pro nynější zařízení, které je v nájmu ve školním statku Jihočeské univerzity. „Hned u vchodu je pět nebo šest karanténních kotců. Psi jsou tam ve tmě. Je to tam jako ve středověku. Nemají ani výběh,“ popisuje skromné podmínky jedné části útulku zastupitelka.

Studená dlažba

Sýkorové se nelíbí ani dlažba, na které musí psi stát. V jiných útulcích prý jsou k dispozici dřevěné rošty. „Aby nemuseli stát na studené dlažbě, stojí na boudách,“ říká zastupitelka k současným poměrům v zařízení, ve kterém se vystřídalo v posledních letech průměrně 470 psů za rok.


Příprava nového útulku spadá do kompetence náměstka primátora Františka Jelena. Městu hrozila před časem výpověď ze strany školního statku. Po dlouhých jednáních a hledání vhodného místa byl pro vybudování útulku vybrán pozemek v katastru obce Branišov. Město přichystalo i peníze na dovedení kanalizace k pozemku. Přesto se nakonec zřejmě dohodne na prodloužení nájmu ve školním statku.


Podle náměstka Jelena to vyjde levněji. Jelen na zastupitelstvu již dříve odmítl i výtky, že by českobudějovický projekt za přibližně třicet milionů korun byl příliš drahý a konstatoval, že levněji stavbu městu nikdo nenabídl. „Náklady na jednoho psa jsou v projektu obdobné jako ve společném zařízení Písku a Strakonic, jenže my plánujeme větší útulek,“ vysvětlil později rozdíl cen Jelen.


V současném útulku by mělo dojít ke stavebním úpravám, aby více vyhovoval nárokům na držení psů, zvětšit by se měl i výběh. Do rady města se nyní podle informace Deníku připravuje materiál, který se týká uzavření nové nájemní smlouvy mezi městem a Jihočeskou univerzitou.