Odběratelé ale kvůli čištění žádnou změnu nepocítí.

Hosínský vodojem má dvě komory. Pracuje se vždy pouze v jedné z nich. „Nejprve musí všechna pitná voda řízeně odtéct. To trvá zhruba osm hodin. Poté se zde vyčistí dno a stěny tlakovou vodou z hadice a košťaty, aby se odstranily případné usazeniny," popsal Ondřej Koupal, vedoucí provozního střediska Čevak České Budějovice.
Včera měli čištění na starosti Milan Markovič a Josef Punar. „Je to docela náročné, zvlášť když musíte dlouho stříkat vodu. A člověk je taky pořád mokrý," komentoval Josef Punar.

Maximální výška hladiny 
v hosínském vodojemu je pět metrů. Každá z komor pojme až dva tisíce krychlových metrů vody. Zatímco se jedna nádrž vypouští a následně čistí, druhá zůstává v provozu a nadále zásobuje odběratele. Lidé tak vůbec nic nepoznají.

Vodojem na Hosíně bude znovu plně zprovozněn dnes. Lidem přitom slouží již od 80. let minulého století. „Vloni byla dokončena oprava jeho stavební i technologické části. Plánovanou odstávku využijeme zároveň ke kontrole stavu po ročním provozu," doplnil Lubor Tomanec, provozní ředitel společnosti Čevak.

Na Hosíně je jeden ze třech hlavních vodojemů, z nichž míří pitná voda do domácností Českých Budějovic. Teče ale také k obyvatelům Borku a do vodojemu Těšín.

Celkem společnost Čevak zásobuje vodou více než 550 tisíc obyvatel jižních Čech a části krajů Plzeňský a Vysočina. Zaměstnává 800 lidí.