„Houby jsem sbíral tři a půl hodiny," vyprávěl Ladislav Musil o svém zážitku. „Ještě teď je mi zima  a bolí mě kolena, ale stálo to za to," dodal nadšeně s tím, že  se jedná v letošním roce o jeho největší houbařský úlovek.

„Teď mi známí říkali, že 
v lese našli asi osm hřibů borových, i když jsou vzácné,  
a našli také křemenáče," potvrdil Rudolf Mašek z Mykologického klubu při Jihočeském muzeu na toto období nezvyklý výskyt hub.

„V parku na Dobré Vodě roste třeba májovka, i když ta se normálně vyskytuje už v dubnu," vysvětloval Rudolf Mašek s tím, že současné klimatické podmínky houbám svědčí.  „Letos je počasí teplejší, což je pro houby optimální. Klidně tak můžete ještě s košíčkem vyrazit do lesa," dodal mykolog.

Ladislav Musil byl v letošním roce na houbách už desetkrát. „Sem tam narazím na červivou houbu, kterou v lese nechám. Spíš  jsem ale měl problém s divočáky. Spousta hub už totiž byla od nich vyžraná," řekl Ladislav Musil.

Celkem sbírá kolem 400 až 500 druhů hub. „Je asi jen šest až sedm druhů, které jsou pro člověka skutečné nebezpečné," komentoval Ladislav Musil s tím, že i když je spousta hub označovaná za nejedlé, není tomu tak.

„Houby jsou jiné povahy než živočichové. Ty, které neprojdou tepelnou úpravou, můžou být i jedovaté, informoval Ladislav Musil. „Jen ryzec syrovinka, žampion 
a hlíva se dají jíst za syrova," doplnil.

Houbaření jej baví, věnujeme se mu celý svůj život.  „Každý člověk je od přírody lovec," vysvětloval Ladislav Musil. „Někdo loví ryby, někdo holky a někdo to má zase takhle," dodal s úsměvem.  Všechny své houbařské úlovky nekonzumuje okamžitě, velkou část hub si usuší do zásoby. „Lidé netuší, jak mohou být houby léčivé," řekl Ladislav Musil s tím, že některé z nich mohou příznivě působit na zdravotní stav člověka. „Taková liška nálevkovitá má třeba zvýšený obsah vitaminu D, který teď v zimě budeme všichni tolik potřebovat," podělil se o své zkušenosti.

Ti, kteří si svými úlovky nejsou jistí, můžou ještě pořád zavítat do bezplatné mykologické poradny v Jihočeském muzeu. Ta bude otevřená ještě do konce tohoto týdne.

KLÁRA SKÁLOVÁ