Jak konstatoval krajský tiskový policejní mluvčí Jiří Matzner, v pomyslném žebříčku objasňování trestné činnosti se jihočeským policistům opravdu daří. „Jsme na druhém místě v republice. Jihočeský kraj je tak velmi bezpečným teritoriem. Z jednotlivých okresů kraje dosáhli nejlepších výsledků při objasňování kriminálních skutků písečtí policisté,“ sdělil.

Za poslední tři roky všechny vraždy vyřešili

V roce 2021 evidují policejní statistiky 7 484 trestných činů, objasnit se jich podařilo 4900, což je 65,5procentní úspěšnost. Navíc policisté dodatečně vyšetřili a uzavřeli dalších 708 případů z let minulých. Největšího počtu trestných činů se dopustili pachatelé na Českobudějovicku, na druhém místě je Jindřichohradecko a třetí nejvyšší kriminalita byla zjištěna na Táborsku. Na území jižních Čech bylo loni spácháno osm vražd a všechny se podařilo objasnit, v předchozích dvou letech se stalo a objasnilo šest hrdelních zločinů.

Trestná činnost v Jihočeském kraji.Trestná činnost v Jihočeském kraji.Zdroj: Deník/ Redakce

U lipenské hráze se srazilo auto s motorkou.
Následkem nehod v létě na jihu Čech zemřelo 16 lidí, srpen byl tragický

Vraždy v roce 2021

Leden 2020 - Jindřichův Hradec - pečovatel usmrtil klientku- odsouzen za usmrcení z nedbalosti

Duben 2021 - Netolice- muž usmrtil svoji přítelkyni- pachatel odsouzen

Květen 2021 - Dolní Skrýchov- muž usmrtil svoji známou- pachatel odsouzen

Červenec 2021 - Temelín- muž usmrtil svoji přítelkyni- soud probíhá

Červenec 2021- České Budějovice - žena usmrtila svoji matku a nezletilou dceru- soud probíhá

Září 2021 - České Budějovice- muž usmrtil svoji sousedku- pachatel se oběsil ve vazební věznici

Říjen 2021 - Dolní Dvořiště- muž usmrtil svoji přítelkyni- ve vyšetřování

Prosinec 2021 - Vodňany- žena se pokusila usmrtit svého nezletilého syna- ve vyšetřování

Nevyřešené případy

Kriminalisté stále pracují na dvou neobjasněných vraždách z roku 2011. „V prvním případě jde o poškozenou Marii H., vražda byla spáchána na okrese Český Krumlov, tělo se našlo v rodinném domku. V druhém případě se jedná o poškozenou Josefu H. zavražděnou na Jindřichohradecku,“ připomněl Matzner s tím, že policie ocení případné nové skutečnosti k těmto skutkům poskytnuté veřejností.

Ocenění za příkladnou kriminalistickou činnost se dočkali dva technici Jiří Huml a Petr Ševčík, kteří některé z fotografií na výstavě Fotostopa 2022 pořídili.
Fotí místa činu, vraždy i přepadení. Policejní technici mají pro strach uděláno

Jihočeští ochránci zákona v loňském roce zajistili v rámci trestného řízení majetek v hodnotě více než 112 milionů korun. Zásahová jednotka vyjížděla k celkem 109 incidentům. Loni bylo vyhlášeno také 962 pátrání po pohřešovaných osobách, při kterých policisté nalezli celkem 971 lidí.

Trestná činnost v Jihočeském kraji.Trestná činnost v Jihočeském kraji.Zdroj: Deník/ Redakce

V některých číslech se podle něj skutečně odráží fakt, že v průběhu loňského roku platila různá omezení ve spojitosti s pandemií covid-19 výrazně omezující mobilitu osob, konání veřejných akcí, provozování podniků a zařízení, ve kterých pravidelně dochází k větší kumulaci osob a tím i zvýšenému riziku výskytu trestné činnosti. „Tato skutečnost stojí pravděpodobně také za poklesem například loupeží na území Jihočeského kraje,“ míní.

Přepadení v maskách, ilustrační foto.
Pachatelé rádi nosí masky, prozradí je ale i nakousnutý rohlík

Během loňského roku se v karanténě ocitlo 395 policistů, 553 skončilo s onemocněním covid-19 v izolaci. Jihočeští policisté provedli 306 933 kontrol mimořádných opatření, při kterých zjistili 3 312 přestupků.

Nové výcvikové středisko

Nové multifunkční výcvikové středisko pro výcvik a trénink policistů ze zásahových jednotek, prvosledových hlídek i hasičů a záchranářů.Nové multifunkční výcvikové středisko pro výcvik a trénink policistů ze zásahových jednotek, prvosledových hlídek i hasičů a záchranářů.Zdroj: archiv Policie ČRMajor Matzner zároveň představil kromě statistik také úplnou novinku. „Jde o multifunkční výcvikové středisko, která aktuálně funguje ve zkušebním provozu. Je určeno pro výcvik a trénink policistů ze zásahových jednotek, prvosledových hlídek i hasičů a záchranářů,“ vysvětlil.

Ilustrační foto.
Jihočeští kriminalisté letos šetří sedmou násilnou smrt. Obětmi byly ženy a dítě

Jeho výstavba se uskutečnila v letech 2015 až 2021 a vyšla na více než 93 milionů korun. Objekt byl dokončen v březnu a zkušební provoz zahájili v závěru července.