Zastavení mezinárodní vlakové osobní přepravy, které se chystá o půlnoci z pátku na sobotu v rámci mimořádných opatření české vlády proti šíření koronaviru, se dotkne i tratí na jihu Čech.

Podle Gabriely Novotné, tiskové mluvčí Českých drah se opatření týká následujících spojů do Rakouské republiky:

  • spoje railjet Vindobona Praha – Vídeň – Graz pojedou pouze v úseku Praha – Břeclav a zpět, poslední vlak do Rakouska odjede v 18:44 z Prahy hl.n. (railjet 375);
  • spoje Jižní expres Praha – Linec pojedou pouze v úseku Praha – Rybník a zpět;
  • regionální osobní vlaky Jihočeském kraji pojedou nejdále pouze do pohraničních přechodových stanic. V úseku České Budějovice – Summerau budou mezinárodní osobní spoje ukončeny v Rybníku nebo Horním Dvořišti, vlaky ve směru České Budějovice / Veselí nad Lužnicí – České Velenice pojedou do pohraniční stanice České Velenice. Vlaky ÖBB z / do Rakouska ukončí jízdu v pohraničních stanicích Summerau a Gmünd (NÖ).

Na základě mimořádných opatření české vlády bude zastavena veškerá mezinárodní osobní železniční doprava mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo, Rakouskou republikou, Slovenskou republikou a Polskou republikou. Vlaky na území České republiky pojedou obvykle do pohraniční přechodové stanice, resp. do poslední určené stanice na území České republiky. České dráhy pak umožní cestujícím návratky jízdenek bez srážky podobně, jako je tomu již u jízdenek např. pro studenty.

Koronavirus - Ilustrační foto
V Česku opět vzrostl počet nakažených koronavirem, je již 120 případů

Z rozhodnutí krizového štábu Slovenské republiky bude zastavena železniční osobní doprava mezi Slovenskem a Českou republikou už v pátek 13. března v ranních hodinách (cca 7:00 hod).

K zastavení mezinárodní železniční dopravy dojde o půlnoci z pátku 13. března na sobotu 14. března 2020. Z provozních a technických důvodů (oběh souprav) bude u některých dálkových linek docházet k omezení dopravy již v průběhu pátku, tak aby se české soupravy dostaly na naše území před zastavením mezistátní dopravy.

Vzhledem k nařízenému omezení dopravy přes hranice České republiky nebude zajištěna žádná náhradní doprava v přeshraničních úsecích.