Sirotci Ngaakudzwe Mambo, Vimbai Rauganai i Tendai Chieora budou mít za pár dní štěstím rozzářené oči. Do dětského domova v Kwekwe v Zimbabwe totiž za nimi přijede návštěva z Českých Budějovic a přiveze jim dárky. Balíčky s těmito jmény jsou už připraveny. Krteček, míč, pastelky – to vše za pár dnů do Afriky odvezou na zádech nebo v kufrech odvážné pracovnice charity.
Sirotci a sloni
Na „lov“ černoušků se v polovině října vydá dvojice mladých žen z Českých Budějovic. „Od 17. října letíme na dva týdny do Zimbabwe, abychom našli další děti do projektu Adopce na dálku,“ vysvětluje sociální pracovnice Iveta Švecová z Diecézní charity České Budějovice, která má africký program na starosti.
„S kolegyní Evou Benešovou zkontrolujeme na místě, jak se dětem daří a jak se program rozvíjí, a přivezeme dárky dětem, které jim posílají adoptivní rodiče,“ pokračuje Iveta Švecová. „Jde o naši první kontrolu projektu na místě, ale loni jsme uvítali zástupce dětského domova z města Kwekwe u nás v Českých Budějovicích.“
Obě ženy se do Afriky těší. „Zatím nevíme, co nás tam všechno čeká,“ říká Iveta Švecová. „Těšíme se na další černoušky. Děti nám totiž docházejí, šedesátky těch menších se už adoptivní rodiče ujali. V projektu jsou ale i mladíci, kteří chtějí studovat, a pro ně se rodiče shánějí jen těžko. A těšíme se na teplo i na exotická zvířata, jako jsou sloni, nosorožci nebo žirafy. Hlavně nás tam ale nesmějí zavřít, protože v africkém vězení bych nepřežila ani den,“ neskrývá obavy z cesty.
Zatímco Iveta Švecová už dříve v rámci univerzitního projektu navštívila africkou Zambii, Eva Benešová míří na černý kontitent poprvé.
„Určitě to bude zajímavá cesta,“ tvrdí Eva Benešová.
„Jsem zvědavá na děti, které objevíme. V domově se starají o sirotky, které někdo najde v lese nebo jim je položí před vrata domova. Je třeba podpořit jejich vzdělání, protože jen tak mají šanci, že seženou práci a obživu, a budou normálně žít. Právě na vzdělání se nejvíc používá částka 6000 korun, kterou adoptivní rodiče ročně poskytují. Jsem zvědavá, jaké to tam bude. Mluvila jsem s člověkem, který v Zimbabwe rok žil a prováděl tam turisty. Těšíme se i na výlety s dětmi. Budeme hodně fotografovat a po návratu uspořádáme výstavu, abychom o projektu informovali co nejvíce lidí nalákali další zájemce o adopci na dálku,“ říká Eva Benešová.
Dárky do batohu
Loni přijely do Českých Budějovic sestry z misijního řádu Congregation Jesu ze Zimbabwe, aby poděkovaly charitě a adoptivním rodičům z jihu Čech za otevřená srdce. V dětském domově v Kwekwe se starají o stovku dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS.
O projektu a cílech cesty pohovořilizaměstnanci charity s adoptivními rodiči dětí v Zimbabwe ve čtvrtek 6. října od 16 hodin v sálu Orla na českobudějovické Lannově třídě.
„Lidé sem mohliještě přinést drobné lehké dárky nebo dopisy dětem, které do Afriky odvezeme,“ řeklaEva Benešová. Součástí akce byloi promítání filmu o Zimbabwe a prezentace fotografií.
Chcete mě?
Fanuel Qanizani (19)
„Matka mi zemřela v roce 1995 a nechali mě v péči babičky, která ale nebyla schopná se o mě starat. Proto mě přivedla do domova. Rád bych se vzdělával, ale nemám peníze. Pomůžete mi zajistit důstojný život?“
Více na www.dchcb.cz/adopce-na-dalku