K vidění je zde na 150 exponátů. Vlastimil Kolda, který výstavu připravoval, přibližuje: „Začínáme koncem války, přes jednání vedoucí ke vzniku republiky, samotné vyhlášení republiky v Budějovicích a v dalších městech v Jižních Čechách.“ Situaci dokládají zprávy z kronik, úřední přípisy, zprávy z policejních ředitelství, které popisují, jak probíhala situace v jednotlivých městech, fotografie, vzpomínky pamětníků. „Je to velký rozmanitý soubor,“ říká Vlastimil Kolda.

Podle vedoucího archivu Daniela Kováře je výstava postavena tak, aby neukazovala jen oficiální pohled. „Aby to nevypadalo, že to bylo všechno jenom růžový. Republika se zrodila v situaci, kdy skončila válka, byla nouzová situace politická, hroutili se fronty. Vznikala ještě za válečného stavu.“

Zvláštní skupinou byly církevní kroniky, které převrat zrovna nevítaly. V jedné z nich si na výstavě přečtete k situaci jen rozhořčenou zprávu, že na vítání prezidenta Masaryka jim odvezli z kostela koberec.

Prohlédnete si zde několik zajímavostí, například část věnce z rakve prezidenta Masaryka. „To je taková rarita, zbytek věnce z Masarykovy rakve ve školní kronice ze školy v Hrdějovicích,“ ukazuje Vlastimil Kolda. Kde se tam vlastně vzal? „Učitel se účastnil pohřbu a utrhl kousek snítky z věnce, který ležel na rakvi a vlepil to na stránky kroniky,“ vysvětluje skoro neuvěřitelnou situaci.

Dozvíte se třeba, že legionáři darovali městu České Budějovice medvěda, ale město si ním nevědělo rady. Jeho osud je neznámý. „Buď skončil na jatkách nebo vycpaný ve školním kabinetě,“ dohaduje se Vlastimil Kolda.

Na výstavu 100 let, na níž se podílely všechny jihočeské okresní archivy, můžete navštívit do konce měsíce od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.