Jak informovala agentura DPA, nákaza byla zachycena v okrese Mühldorf am Inn. Nejde o první případ, v Německu jsou ročně podle agentury zaznamenány jednotky případů. „Podle bavorského Zemského úřadu pro zdraví a bezpečnost potravin bylo v roce 2021 v celém Německu známo sedm infekcí, z toho pět v Bavorsku,“ citoval DPA list Passauer Neue Presse.
Jediným dosud známým hostitelem patogenu je rejsek, u kterého infekce nevyvolává žádné závažné příznaky. Rejsci vylučují virus močí, výkaly a slinami. Nakazit se mohou i jiní savci a ve vzácných případech i lidé. Těm Borna virus způsobuje zánět mozku, přičemž následky bývají většinou fatální.

SZÚ upřesnil, že v Německu je rezervoárem viru s největší pravděpodobností dvoubarevná bělozubka bělobřichá. „Tento rejsek se vyskytuje také v Česku, konkrétně v níže položených oblastech jižní Moravy, na Českobudějovicku až Plzeňsku, na Domažlicku, v Podkrušnohoří a na jižním okraji Českomoravské vrchoviny,“ informovala Michaela Špačková ze SZÚ. Mluvčí ústavu Štěpánka Čechová doplnila, že přesto není důvod k obavám. „V ČR se dosud Borna virus nikdy nevyskytl a ačkoli pravděpodobným rezervoárem viru je druh rejska, který žije i na území ČR, výskyt infekce by byl skutečně raritní,“ uvedla Čechová a připomněla, že i v Německu jde o zcela ojedinělý výskyt.