Jak informovala agentura DPA, nákaza byla zachycena v okrese Mühldorf am Inn. Nejde o první případ, v Německu jsou ročně podle agentury zaznamenány jednotky případů. „Podle bavorského Zemského úřadu pro zdraví a bezpečnost potravin bylo v roce 2021 v celém Německu známo sedm infekcí, z toho pět v Bavorsku,“ citoval DPA list Passauer Neue Presse.

Jediným dosud známým hostitelem patogenu je rejsek, u kterého infekce nevyvolává žádné závažné příznaky. Rejsci vylučují virus močí, výkaly a slinami. Nakazit se mohou i jiní savci a ve vzácných případech i lidé. Těm Borna virus způsobuje zánět mozku, přičemž následky bývají většinou fatální.

Řidič nákladního vozidla jel po dálnici bez předního kola.
Řidič náklaďáku jel po dálnici D5 bez předního kola. Mířil prý do servisu

SZÚ upřesnil, že v Německu je rezervoárem viru s největší pravděpodobností dvoubarevná bělozubka bělobřichá. „Tento rejsek se vyskytuje také v Česku, konkrétně v níže položených oblastech jižní Moravy, na Českobudějovicku až Plzeňsku, na Domažlicku, v Podkrušnohoří a na jižním okraji Českomoravské vrchoviny,“ informovala Michaela Špačková ze SZÚ. Mluvčí ústavu Štěpánka Čechová doplnila, že přesto není důvod k obavám. „V ČR se dosud Borna virus nikdy nevyskytl a ačkoli pravděpodobným rezervoárem viru je druh rejska, který žije i na území ČR, výskyt infekce by byl skutečně raritní,“ uvedla Čechová a připomněla, že i v Německu jde o zcela ojedinělý výskyt.