V případě třicetileté ženy, která se vydávala za lékařku, dnes 19. ledna soud rozhodl, že z vyšetřovací cely zamíří do vazby. Tady si počká na případné obvinění.

Případ, ze kterého se tají dech:

Desátého ledna otevřela, o týden později zase zavřela. Naštěstí tak krátkou existenci měla v Libušině ulici gynekologická ordinace, která se chtěla specializovat na neplodnost. Ženu, která užívala titul MUDr., ale zadržela policie. Podle ní se totiž za lékařku jen vydávala.

Pro občany města začala být známá, až když se ve středu dozvěděli, co se stalo. Osobně se s ní ale potkal starosta Jaroslav Matějka. „Přišla se mi představit a seznámit se svými službami,“ říká a víc se k třicetileté ženě ze Slovenska nechce vyjadřovat. Dodal jen to, že ho o případu informovala policie.

„Vím o ní jen to, že ji zavřeli,“ uvedla obyvatelka města Simonetta Mikšovská. Anonymní zůstala žena i pro obyvatele paneláku, v němž si praxi otevřela. „O ordinaci nic nevím, jen to o ní hlásili rozhlasem,“ potvrdila Zdeňka Menšová.

Podle ČTK jde o Sandru Svobodovou, která si prý před časem změnila pohlaví. Tehdy na Slovensku působila podle idnes jako Martin Sloboda.

Jak uvedla policie, stačila ošetřit minimálně dvacet žen, přičemž jim neoprávněně vydávala i recepty na léky obsahující omamné a psychotropní látky. „Jedná se o skutečně výjimečný čin, který jen potvrzuje, že lidská podnikavost nezná mezí,“ řekl mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

ČTK dále uvedla, že Sandru Svobodovou loni v listopadu Okresní soud v Příbrami zprostil obžaloby z úvěrového podvodu. Obžaloba ji vinila, že v roce 2004 uzavřela v příbramské pobočce České spořitelny úvěrovou smlouvu na 300 tisíc korun a prokázala se přitom falešným občanským průkazem. Jeho kopie ale ve spisu spořitelny založena nebyla. Podle obhájce zmíněný doklad nikdy neexistoval.

Svobodová mimo jiné také pracovala jako předsedkyně a rozhodce Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc. V této souvislosti je podezřelá z podvodů a poškozování cizích práv, případ řeší Městský soud v Praze.

Žena je nyní v policejní cele. V ambulanci policisté zajistili důkazy a listinné dokumenty. Materiály nyní vyhodnocují a také zkoumají další možnou trestnou činnost. Zvažují, a to i s ohledem na trestní minulost zadržené, podání podnětu k návrhu na vzetí do vazby.