Letní program Prázdniny v Boršově nabídne v pátek večer v Zahorčicích, vesnici, která patří pod Boršov nad Vltavou, originální návesní divadlo. Podle starosty Jana Zemana se jedná tak trochu o otáčko naruby. Letošní kus má 18. srpna derniéru.

„Hru Vesničko má… již během tří představení vidělo 800 diváků. Hrajeme jedenáctým rokem a zdá se, že se nám daří navodit příjemnou, pohodovou atmosféru, což vždy bylo naším největším přáním. V pátek večer bude stoprocentně skvělé počasí a tak neváhejte udělat si prima večer v Zahorčicích,“ zve Jan Zeman na hru. Program k představení začíná v 19 hodin, hraje se od 21.15 hodin, vstupné zahrnující letní večeři činí 250 korun. Finále Prázdnin v Boršově pak obstarají 2. září společně v jeden den staročeské dožínky, rodeo a Boršovské slavnosti.

Již tradicí se stala v Zahorčicích nedaleko Boršova nad Vltavou letní divadelní představení místních ochotníků.Již tradicí se stala v Zahorčicích nedaleko Boršova nad Vltavou letní divadelní představení místních ochotníků.Zdroj: Foto: Deník/Klára Skálová

Do Žumberku za řemesly

Již tuto sobotu se lze vydat do Žumberku na Novohradsku na slavnost řemesel. Koná se od 13 do 17 hodin v areálu tvrze Žumberk, která patří pod Jihočeské muzeum. „Program potěší děti i dospělé. Vstup je zdarma,“ uvedl Tomáš Svoboda, propagační pracovník Jihočeského muzea.

Program nabídne vystoupení folklorního souboru Doudleban, od 13.30 hodin komentovanou prohlídku expozice Řemesla pod Novohradskými horami s Janem Šimánkem nebo pověsti z okolí Žumberka. S kastelánem Romanem Josefíkem si při komentovné prohlídce projdete tvrz a dozvíte se něco o skleněném pokladu v depozitářích a osobnostech Novohradska. Zájemci se dozvědí podrobnosti také o krojích regionu nebo o tesařském řemesle a všechny potěší Divadlo potulného čajovníka s pohádkou Kašpárek a starosta.

V kostele v Žumberku nedaleko obce Žár na Českobudějovicku byly před několika lety odhalené unikátní fresky ze 14. století. V sobotu zde povede komentovanou prohlídku Roman Josefík.V kostele v Žumberku nedaleko obce Žár na Českobudějovicku byly před několika lety odhalené unikátní fresky ze 14. století. V sobotu zde povede komentovanou prohlídku Roman Josefík.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Nachystaná je i komentovaná prohlídka kostela, ukázky řemesel v areálu tvrze, jízda na ponících nebo soutěž pro děti. Z řemesel se představí kovář, hrnčíř, tesař a výrobce dřevěného nářadí, košíkář a k vidění bude i výroba mincí, dřevěných hraček nebo šperků, zpracování vlny na kolovrátku, rybí výšivka, podmalby na skle nebo vitráže technikou Tiffany. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory ministerstva kultury.