Martin Hilský, který přeložil všech 38 her Williama Shakespeara a za překlad Sonetů obdržel Jungmannovu cenu, bude od října předávat své vědomosti studentům na jihu Čech. Stal se totiž tváří nového bakalářského oboru Anglický jazyk a literatura, který od akademického roku 2010/2011 otevírá Filozofická fakulta Jihočeské univerzity.

„Anglistika přirozeně dotvoří nabídku studijních oborů fakulty. Mám radost, že takto reagujeme na značnou poptávku veřejnosti po studiu odborné anglistiky,“ řekl děkan fakulty Pavel Král.

Jeho slova potvrzují studenti středních škol. „Angličtina je v dnešní době důležitá, takže uvažuji, že ji půjdu studovat. Jsem ráda, že teď mám možnost i v Budějovicích,“ řekla Lucie Kořínková, která navštěvuje gymnázium.

Anglický jazyk bude možné studovat v kombinaci s jedním z šesti dalších oborů, které nabízí filozofická fakulta. Zájemci orientovaní spíše na přírodní vědy mohou anglistiku zkombinovat také s biologií nebo chemií na přírodovědecké fakultě.

Nový obor přinese tradiční anglistické disciplíny, ale i praktické kurzy. Součástí budou například překladatelské semináře, jež by měly absolventům výrazně pomoci při hledání zaměstnání.

Z pedagogů, kteří budou výuku oboru zajišťovat, je nejznámější Martin Hilský. Ten už na konci března Deníku potvrdil, že se s Jihočeskou univerzitou domluvil na spolupráci. Nakonec bude v Českých Budějovicích působit na poloviční profesorský úvazek. Studentům nabídne dva rozsáhlejší přednáškové cykly, jeden o anglické renesanční literatuře, druhý o literárním modernismu. „Jsem velmi rád, že univerzita získává vynikajícího odborníka světového významu. Vážíme si, že přijal nabídku,“ komentoval rektor Václav Bůžek.

Pedagogický tým dále tvoří především odborníci, kteří u Hilského studovali na Univerzitě Karlově. Jedním z nich je překladatel a literární kritik Ladislav Nagy. „Myslím, že se nám podaří vytvořit kvalitní obor, jehož absolventi nebudou mít problém najít uplatnění,“ zdůraznil.

Po zakončení bakalářského oboru získají studenti kvalifikaci jako odborní anglisté. Budou také moci pokračovat studiem v rámci plánovaných navazujících magisterských oborů.

Zájemci o studium anglického jazyka a literatury se mohou přihlásit do 31. července. Fakulta přijme zhruba 50 úspěšných uchazečů. Detailní podmínky pro zasílání přihlášek a podmínky přijímacího řízení najdou zájemci na internetových stránkách filozofické fakulty.