Eva Hejduková pracovala několik let se seniory a vnímala jejich potřebu potkávat se s vrstevníky i někde jinde než na interních akcích konaných. „Napadlo mě, že by takovou příležitost poskytla právě komunitní zahrada, kde by si mohli posedět, popovídat a třeba i zasadit nějakou kytičku, o něco pečovat,“ vysvětlila.

Mnozí z nich měli kdysi své zahrádky a přestěhováním na sídliště už tu možnost nemají. „Když jsem se dozvěděla o participativním rozpočtu, řekla jsem si, že je to šance pokusit se o vytvoření nějakého většího venkovního prostoru. Napadlo mne vytvořit komunitní přírodní zahradu a nápad se líbil,“ dodala Eva Hejduková.

Velký potenciál

Až během dalšího tvůrčího procesu si uvědomila, jak velký potenciál zahrada má a že může nabídnout každé věkové kategorii něco. „Může jít o aktivní odpočinek, relax, možnost seberealizace, uvědomování si souvislostí. Může být místem, kde si lidé mohou předávat své zkušenosti a společně tvořit. Místem, kde se dospělí i děti mohou potkávat a společně, postupnými kroky, tvořit nový prostor. Může propojovat generace a zlepšovat vztahy mezi lidmi, zlepšovat vztah k přírodě, přinášet nové pohledy v rámci adaptace na změny klimatu a tak podobně,“ konstatovala iniciátorka projektu, kterou práce s lidmi baví a dává ji smysl.

Pobyt a společná práce na zahradě podle ní spojuje. Je to pohyb na čerstvém vzduchu, sociální kontakty i prostor pro trávení volného času – tedy atributy, které zejména v dnešní covidové době nabývají stále většího významu. „Městská komunitní přírodní zahrada dává lidem možnost podílet se aktivně na tvorbě svého okolí, setkávat se s lidmi podobných zájmů, spolupracovat, relaxovat. Já navíc projekt vnímám jako pilotní, mohl by posléze fungovat i v dalších částech města,“ podotkla Eva Hejduková.

Propojení generací

Zapojením do procesu údržby zahrady si mnozí navíc mohou naplnit potřebu být užiteční a touhu se někde realizovat. „Lidé se potřebují potkávat, sdílet navzájem své zkušenosti, někam patřit. A pokud společně o něco pečují, nebo se podílejí na vzniku podobných projektů více se o sebe i své okolí zajímají. Zlepšuje se i vzájemná komunikace, a to i napříč generacemi. Jakkoli to možná zní jako klišé, moje zkušenosti z předešlých aktivit a s prací s lidmi to jen potvrzují,“ konstatovala navrhovatelka.

Obyvatelé Budějovic hlasem pro Májovou zahradu podpoří vznik hezkého a příjemného prostoru pro aktivní život i nová přátelství lidí společných zájmů. „Podpoříte také možnost učit se z nově nabytých zkušeností, které se dají využít pro tvorbu další podobných míst v našem městě,“ uzavřela Eva Hejduková, proč by hlasy místních měly podpořit její projekt.