V neděli 7. ledna 2024 se do Českých Budějovic vrátí Pochod švihlé chůze. V rámci mezinárodního dne švihlé chůze. Start je podle organizátorky Michaly Piskačové ve 14.30 hodin u Malého jezu, trasa vede podél Malše na Piaristické náměstí. Akci pořádají Sousedé z Havlindy.

„Mezinárodní den švihlé chůze je den, kdy se konají pochody švihlé chůze na připomínku kultovního britského seriálu Monty Python, ve kterém se objevil skeč pojednávající o Ministerstvu švihlé chůze. Svátek se slaví každoročně 7. ledna. Tradice vznikla v Brně a rozšířila se do celého světa,“ říká k chystané akci Michala Piskačová.

Od roku 2012 se pochody pořádají v různých městech, z těch českých kromě Brna ještě například v Kutné Hoře a Ostravě. Pochody se pořádají nepravidelně i ve světových městech. Oficiálně se tento den slavil poprvé roku 2012 v Brně, kdy dvojice naprosto samozvaných a samozřejmě nikým nejmenovaných „představitelů“ Ministerstva švihlé chůze Adam Jandora (náměstek odboru levé nohy) a Dan Mašek (tajemník vládního výboru pro zešvihlení chůze národa) zorganizovali první švihlý pochod přes centrum moravské metropole.

Z Brna do světa

„Prvního švihlého pochodu městem Brnem se zúčastnilo 11 lidí a 2 čivavy. Od té doby pořádají brněnský švihlý pochod pravidelně každý rok a počet účastníků vzrostl na zatím rekordních 260. Jejich iniciativy si zanedlouho všimla manažerka Monty Python Holly Gilliamová, dcera jednoho z hlavních členů Terryho Gilliama. To vedlo k oficiálnímu pověření brněnské dvojice ke koordinaci této akce celosvětově prostřednictvím sociálních médií. Díky tomu pomohli na dálku zorganizovat pochody na Islandu, Austrálii, Brazílii, Německu, Španělsku, USA, Severní Makedonii, a dalších zemích. K těmto akcím se samovolně začali přidávat i další nadšenci jak v České republice, tak i po celém světě.

V českobudějovické katedrále sv. Mikuláše biskup Vlastimil Kročil požehnal účastníkům letošní tradiční Tříkrálové sbírky.
OBRAZEM: Biskup požehnal tříkrálovým koledníkům v Budějovicích

Brněnské pochody se nekonaly v letech 2021 a 2022 z důvodů koronavirových opatření. V roce 2023 však byla tradice úspěšně obnovena uspořádáním jubilejního desátého ročníku, který byl nově zakončen nekomerčním hospodským kvízem na téma švihlé chůze a filmů Monty Python. Brněnský pochod se vyznačuje manifestací proti nedostatečnému financování Ministerstva švihlé chůze ze státního rozpočtu,“ uvádí Michala Piskačová s odkazem na heslo na internetu: Mezinárodní den švihlé chůze - Wikiwand, Silly Walk City March in Brno (2013).

Trénink je libovolný

Právě v těchto dnech je podle Michaly Piskačové ideální čas na trénink. „Vaše první kroky v novém roce mohou být švihlé! Trénovat lze i v malých uzavřených místnostech, na malé ploše v domácím prostředí, u plotny či v dílně, ale i ve veřejném prostoru, v převlékacích kabinách, na chodbách úřadů, na procházkách se psem nebo bez. Chůze může být repetitivní nebo lze rozvíjet neopakující se a neopakovatelný sled švihlých kreací. Omezení určuje výhradně osobní kondice a pružnost. Žádný zvolený typ chůze nepodléhá hodnocení, každý typ chůze však může být rozvíjen,“ upozorňuje Michala Piskačová.

Červená Lhota je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Jihočeském kraji. Ilustrační snímek.
KVÍZY: Jak dobře znáte jižní Čechy? Otestujte se v našich kvízech

„K účasti jsou zváni všichni, kdo se rádi vyšvihnou. Akce má přinést účastníkům dobrý pocit z účasti na něčem, co bezvýhradně postrádá smysl, v čemž je její výjimečný smysl,“ dodává Michala Piskačová a zdůrazňuje, že akce se koná bez podpory všech ministerstev vyjma vidiny budoucí podpory Ministerstva švihlé chůze, bez podpory krajů, měst a jejich úřadů, lobbistických firem, politických stran a hnutí. „Za což děkujeme,“ dodává Michala Piskačová a připojuje, že bližší podrobnosti k českobudějovické akci lze najít na internetu na adresách: www.havlinda.cz nebo se lze dotázat na mailu nase@havlinda.cz.