Několik bruslařů zastihl Deník v pátek 12. ledna 2024 odpoledne na zamrzlé hladině slepého ramene Malše u Sokolského ostrova. Někteří čekali i na další kamarády kvůli neobvyklé příležitosti zahrát si hokej přímo ve středu města ve volné přírodě.

Zamrznutí slepého ramene nebo Malše tak, aby se dalo po ledě pohybovat, totiž vůbec není pro každou zimu obvyklé.

Slepé rameno Malše v Budějovicích pokryl led stejně jako řeku. Ale Vltava na soutoku u Sokolského ostrova zůstávala i v pátek 12. ledna 2024 bez ledu.Slepé rameno Malše v Budějovicích pokryl led stejně jako řeku. Ale Vltava na soutoku u Sokolského ostrova zůstávala i v pátek 12. ledna 2024 bez ledu.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Jedním z bruslařů u mostku na Sokolský ostrov byl Adam, student nedaleké obchodní školy. „Jsem z Velešína. Brusle mi přivezl táta, pracuje v Budějovicích,“ zmínil mladý bruslař a s potěšením klouzal po ledě. Neoficiální dozor mu dělal bývalý spolužák ze základky Petr. Ten byl ale jen v botách. „Asi čtyři roky jsem na bruslích nestál,“ konstatoval s úsměvem na vysvětlenou, proč není na led lépe vybaven.

Mrazivá krása lednových dní. Rampouchy a ledopády dělají radost lidem v Jihočeském kraji.
Některá místa v kraji se proměnila v ledové království. Podívejte se na tu krásu

Opodál se zase na hokejové utkání chystala mladá dvojice, která čekala na kamarády.

Malše ovšem nebyla v pátek odpoledne zamrzlá celá, například pod nedalekým mostem u krajského soudu zůstávalo oko volné hladiny. A řeka Vltava měla na druhé straně Sokolského ostrova, než je slepé rameno Malše, hladinu zcela volnou s proudící vodou.

Odborníci pravidelně zdůrazňují, že pro pohyb na ledě na přírodních vodních plochách je nutná velká opatrnost. Led nemusí být úplně bezpečný, i když tak na první pohled vypadá.