„Nová mateřská škola vznikne v Základní škole v ulici L. Kuby,“ přiblížil včera záměr radnice náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD). Pro rodiče i předškoláky v krajském městě je to dobrá zpráva, protože místa v mateřinkách jsou výrazně nedostatkovým zbožím.

„Ani pro jedno ze svých dvou dětí zatím nemám školku. O místo jsem žádala, ale zatím jsem neuspěla, takže velmi vítám, že tu bude nová školka, je to určitě potřeba,“ komentovala plány města mladá maminka, třiatřicetiletá Helena. Z informace má radost a určitě bude uvažovat o tom, že tam podá žádost. „I když by to bylo dál od mého bydliště, zkusila bych tam s dětmi nějak dojíždět,“ říká maminka dvou dětí, která patří k neuspokojeným zájemcům o místo v mateřince.

V Budějovicích je kapacita ve školách na zhruba tři tisíce malých předškoláků, ale nestačí. „Minulý týden jsem na všechny školy zřizované městem posílala dotaz, jestli mají volné místo, ale žádná se neozvala, že by ho měla,“ popsala situaci Dagmar Koubová, vedoucí odboru školství českobudějovického magistrátu.

A tak jsou tři třídy v Rožnově vítanou posilou. Podle zástupce ředitele rožnovské základky Vladimíra Stejskala vzniknou v současném pavilonu školní družiny, která dostane jiné prostory.

Nyní chodí do družiny přes 150 dětí a škola jí chce i nadále zajistit pohodlné fungování. Družina se přesune do současné hudební učebny a dalších prostor, které s ní sousedí, což jsou velký kabinet nebo málo využívaná posilovna.

Stěhování a stavební práce začnou ve škole ještě před koncem školního roku. „Nejprve se budou muset zrekonstruovat nové prostory pro školní družinu,“ řekl k postupu prací Stejskal a dodal, že její stěhování by se mělo stihnout ještě v červnu, aby byl dostatek času na úpravu pavilonu, který bude nadále sloužit výhradně mateřince. Musí se třeba opravit sociální zařízení a udělat i další úpravy.

Částka, kterou radnice na rekonstrukce vyčlenila, činí 3,5 milionu korun. „Na provoz už budeme dostávat dotace od krajského úřadu,“ zmínil Podhola, protože mateřinka se má stát součástí běžné sítě mateřských škol.

V Budějovicích je 31 školek. Většinu z nich, 24, zřizuje město a mají kapacitu 2824 míst. Nová mateřinka se 75 místy by měla otevřít letos v září. Zápis se bude konat v březnu, kdy nové děti přijímají všechny mateřinky ve městě, které zřizuje radnice.

Ve městě přibyla nedávno nová místa v mateřské škole U Pramene a v Kubatově ulici. V blízkém okolí Budějovic otevřeli v minulém školním roce novou třídu třeba v Římově. Zájem rodičů ale stále převyšuje počet nabízených míst. Podle analýzy města jich schází nejvíce v oblasti Vráta, kde je pouze jedna školka v Rudolfovské ulici, která pojme jenom 35 dětí.