Přesněji řečeno – nová koalice v čele Budějovic předpokládá, že odpustí poplatek za komunální odpad dětem do jednoho roku.

Podle Ivo Moravce, který by se měl za koaliční Občany pro Budějovice stát náměstkem primátora, lze vše zvládnout tak, aby začala úprava městské vyhlášky platit už od roku 2019. „Jde o administrativní úkon,“ říká Ivo Moravec s tím, že jen zbývá vyřešit některé detaily. „Neměli jsme to v programu jen my,“ dodává Ivo Moravec. Pro ostatní občany města by zůstal poplatek za odpad ve výši 680 korun za rok.

Například v nedalekém Lišově mají děti ještě větší výhodu. Za likvidaci a svoz komunálního odpadu neplatí už nějaký čas děti až do deseti let věku.

Oddálit zavedení slevy za platbu za komunální odpad pro nejmladší občánky by v Budějovicích mohly jen administrativní lhůty nebo podobný problém.

Ilustrační foto
Jak jezdit při uzavírce třídy 5. května ve Včelné

Podle Ivo Moravce, který by se v chystané budějovické koalici měl stát náměstkem primátora je ale možné, že se věková hranice posune až ke dvěma rokům věku dítěte. Aby se někoho výhoda netýkala jen pár měsíců nebo týdnů.

Výpadek v příjmech na úrovni řádově sedmi set tisíc korun by město mělo podle Ivo Moravce unést a navíc jde o pomoc mladým rodinám.
Změnu poplatku nechystá nové vedení města v Trhových Svinech, ale občanům více přispěje svým způsobem také. Platí se zde šest set korun za občana a rok. Letos se vybralo celkem 3,1 milionu korun. Také se ale konalo výběrové řízení na dodavatele služby a nejlevnější nabídka byla o něco dražší, než ta dosavadní. Podle místostarostky Věry Korčakové se tak musel posílit rozpočet pro příští rok částkou tři sta tisíc korun.

Asi nejlevnější ve městech okresu mají několik posledních let poplatky za komunální odpad v Hluboké nad Vltavou. Dříve Hlubočtí platili za svoz a likvidaci odpadu pětistovku, s provozem casina klesl poplatek na sto korun na osobu. Jestli tomu tak bude i v příštím kalendářním roce, se zatím neví. „Městská rada se sejde až za deset dní 12. listopadu, takže teď nejsem schopen říct, jak to bude. Předpokládám ale, že se nic měnit nebude a Hlubočtí budou za svoz a likvidaci komunálního odpadu znovu platit sto korun za osobu,“ uvedl starosta Tomáš Jirsa.