Víc než deset krytých stanovišť, ve kterých se tvořilo, stavělo a zkoumalo nabídl v sobotu 25. června 2022 Sokolský ostrov v Českých Budějovicích. Zdarma se každý mohl blíže seznámit s biologií, fyzikou i uměním. V nabídce byly například katapulty, vodní hry, vodní graffiti, nafukovací a balancující postavy nebo šití a háčkování.

Situace ve Strakonicích po páteční bouřce.
Na jih Čech večer dorazily bouřky. Přívalový déšť zalil velkou část Strakonic

„Loni jsme Makerday plánovali pouze jako akci, která měla přilákat rodiny po covidu zpět do kulturního života, ale akce byla tak úspěšná – za jeden den ji navštívilo asi 1000 lidí –, že jsme ji museli zopakovat. Opravdu chceme dětem a zvídavým lidem všech věkových kategorií dopřát radost z tvoření a učení se novým věcem v přátelském otevřeném prostoru. Díky grantu od města můžeme vše nabídnout zdarma,“ říká Karey Rawitscher ze spolku Objevárium.

Ozubená kola

Kuličkové dráhy a ozubená kola ukázaly jak funguje mechanika a síla dohromady s pohybem. Bez řezání a jen s nářadím došlo na rozebírání starých strojů a elektroniky. Zájemci mohli vytvářet i nové obvody. Roboti procházeli bludištěm. Dokonce se i pitvalo. Umění a tvorba vzorů byly nachystané pro všechny s výtvarným cítěním. Háčkovalo se, malovalo i šilo. Dalo se i malovat.

Celá akce byla pro návštěvníky i příležitostné tvůrce zdarma. Na akci se podílela řada partnerů jako Jihočeská univerzita, Biologické centrum AV ČR se svojí mobilní laboratoří, Vysoká škola ekonomická a technická v Českých Budějovicích, Kabinet ČB, Dům dětí a mládeže ČB, město České Budějovice nebo třeba Make More, iniciativa, která pořádá Maker Faire po celé republice.

Z dramatického hledání chlapce.
Od sousedů: Osmiletého chlapce našli po osmi dnech v kanálu. Byl naživu