Létající piliny, jeřáb a hučící pila, takovou kulisu měly ve čtvrtek 13. ledna 2022 poslední chvíle vánočního stromu na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.

Pracovníci Lesů a rybníků města Českých Budějovic tradičně strom na náměstí přivážejí a starají se také o jeho odvoz. Tentokrát ale zdobil prostor před radnicí o něco déle. Také díky tomu, že uspěl v jedné z anket o nejhezčí vánoční strom v České republice. "Říkali jsem si, že když už máme strom, který obstál v silné konkurenci a je moc pěkně nazdobený, tak si ho kolemjdoucí mohou užívat ještě několik dalších dní. Běžně z náměstí totiž mizí po Třech králích," řekl primátor Jiří Svoboda.

Strom zasadil mechanik

Smrk vysoký 14 metrů byl letos přivezen z Litvínovické ulice. Strom zasadil na nově získané zahradě před sto lety František Švec. "Maminky pradědeček koupil zahradu v roce 1921," přiblížila pro Deník rodinnou historii Monika Simotová a dodala, že František Švec byl mechanikem, studoval a pracoval v Rakousku a za vydělané peníze pořídil zahradu, v níž budoucí vánoční smrk zasadil. Zahrada se v rodině dědí, takže nyní patří rodičům Moniky Simotové. Ta si nepamatuje, že by někdy strom zdobili, i když je to jediný jehličnan, jinak jsou kolem jen ovocné stromy.

V týdnu byl strom nejprve odstrojen pracovníky Dopravního podniku města České Budějovice. Ve čtvrtek 13. ledna po osmé hodině ranní byl strom za asistence pracovníků Lesů a rybníků města na místě částečně rozřezán, jeho větší část půjde na průmyslové zpracování, část na palivo a větve se budou štěpkovat.