22.00 - Jiří Matzner potvrdil, že při zásahu bylo zadrženo šedesát lidí. 57 z nich se dopustilo přestupku - neuposlechnutí výzvy policisty, tři jsou podezřelí z trestného činu násilí proti úřední osobě. Jeden ze zadržených napadl policistu na koni. Tři příslušníci utrpěli během zákroku lehká zranění.

21.10 - Nepokoje jsou zřejmě u konce. "Situaci na Máji stále sledujeme, zdá se, že už je klid. Kolem multikina sice postávají skupinky lidí, ale to jsou spíš diváci, kteří čekají, jestli se ještě něco nesemele. Policie bude nyní ve zvýšeném počtu ceý zbytek víkendu monitorovat nejen sídliště, ale i celé město," dodal policejní mluvčí Jiří Matzner. Narozdíl od předchozích dvou sobot na akci tentokrát nebyl nikdo z demonstrantů ani přihlížejících zraněn. "Vše se obešlo bez naší asistence," potvrdila mluvčí záchranářů Petra Kafková.

20.11 - Na místě zůstává už jen pár lidí, většina z nich postupně odchází domů, skupinky se rozcházejí. Policisté začínají rozpouštět kordony. Situace se uklidňuje.

19.55 - Řada lidí, kteří bydlí na sídlišti Máj, si stěžuje, že je policisté nechtějí pustit domů. I když jdou samostatně, ne ve skupinkách, musí kordon složitě obcházet vzdálenými ulicemi, aby se dostali do svých bytů.

19.40 - Policisté vytlačili demonstranty z Máje směrem k ulici O. Nedbala. Poslední kordon zůstává u supermarketu v ulici M. Horákové, zde už je poměrně málo lidí. Stále se tu ale zatýká. Policisté zadrželi skupinku mladíků, kteří na kordon házeli vajíčka.

19.25 - Policie znovu vyzývá prostřednictvím megafonu všechny zúčastněné, aby opustili prostor, jinak bude proveden zákrok. Žádá, aby lidé odešli směrem k ulici O. Nedbala. Skupinky postupně odcházejí. Stejné hlášení zní i v ulici J. Bendy. Policejní kordon se dává do pohybu směrem k multikinu.

19.10 - Nový kordon stojí u zastávky MHD v ulici A. Barcala směrem k točně. Zavřená je i ulice J. Bendy a všechny boční ulice do sídliště. Na místě manévrují policejní koně. Dav je roztroušen ve volném prostoru mezi policisty.

18.55 - Policisté rozpustili kordony a odjíždí, ve vozech se stahují směrem do sídliště. Na místě zůstává jen několik těžkooděnců. Podle mluvčího Jiřího Matznera policie zatím zajistila zhruba šedesát osob. "Většina neuposlechla výzev a snažila se proniknout kordonem," vysvětlil.

Demonstrace na Máji 13. července.18.45 - Příjezdové cesty na sídliště Máj jsou uzavřené. Policisté stojí už na křižovatce ulic Branišovská a M. Horákové a O. Nedbala a Husova a nepouštějí k sídlišti žádná auta.

18.40 - Muž na křižovatce M. Horákové a A. Barcala se snaží přimět demonstranty, aby se pustili do tvrdšího střetu s policisty. Lidé ho ale ignorují, sedí a zemi a říkají, že akce má být poklidným protestem. Policejní kordon stojí v ulici A. Barcala směrem k točně a v ulici M. Horákové směrem na Zavadilku.

18.15 - Policisté již zadrželi zhruba patnáct lidí. Postupně je odvádějí z místa zásahu a nakládají do aut.

18.06 - Skupinky lidí postávají na místě, přibývají další policejní auta, objevili se i psovodi. Podle mluvčího Jiřího Matznera policie přehradila cestu zhruba 300 demonstrantům, kteří se snažili proniknout směrem k ulici V. Volfa. "Policie dává opakované výzvy k opuštění prostoru. Několik osob již bylo zajištěno. Policie dává všem dostatek času k opuštění," uvedl.

18.00 - Dopravní podnik odklání z bezpečnostních důvodů linky MHD č. 3, 5, 7, 8, 15 a 21 ze všech zastávek v okolí ulice A. Barcala a ulic Branišovská, J. Opletala a O Nedbala.

17.56 - Policisté odvádějí další účastníky. S jejich postupem nesouhlasí místní obyvatelka Alena Kaňkovská. "Nelíbí se mi to. Lidé se sešli k poklidné demonstraci, nikdo nic nehází, jen vyjadřují své názory a stejně je zatýkají," řekla.

17.50 - Prvními dvěma zadrženými jsou muž a žena, policisté je již odvezli z místa zásahu. O kus dál, na křižovatce ulic M. Horákové a A. Barcala je nespočet přihlížejících. "Přišli jsme se podívat s manželem. Vláda by s tím měla něco udělat a měly by se vymyslet takové zákony, které budou platit pro všechny. Nesouhlasím s radikály a nemám nic proti policistům, kteří dělají svou práci," komentovala sedmdesátiletá Jaroslava.

Těžkooděnci na Máji 13. července.17.45 - Policisté nahnali skupinku pokřikujících k paneláku a proti dvěma z nich zasáhli. Tito demonstranti budou zřejmě zadrženi.

17.40 - Policista hlásí do megafonu: Jménem zákona se rozejděte, průvod není povolen. Může být použito donucovacích prostředků. V případě, že neuposlechnete, se dopouštíte přestupku. O chvíli později vyráží těžkooděnci rázným krokem proti skupince demonstrantů. Snaží se je rozehnat a zatlačit do ulice J. Bendy.

17.33 - Místo hlídek na koních nastupují těžkooděnci. Jeden z občanů se s nimi snaží diskutovat a posílá je do Volfovy ulice s tím, že skutečné problémy jsou tam. Skupiny lidí a policistů se na místě různě přesunují, zatím nedošlo k žádným útokům ani násilí. Zaznívají hesla jako: "Mlátíte ty nepravý. Není vám hanba?"

17.30 - Lidé procházejí vnitroblokem paneláků a naráží na další policejní kordon. U pošty vzniká druhý zátaras, v terénu už jsou těžkooděnci a koně. Policisté se snaží demonstranty zatlačit zpět a zabránit jim v pohybu.

17. 25 - Někteří účastníci zpívají státní hymnu, policie vyzývá demonstranty, aby neblokovali křižovatku. Lidé mezi sebou diskutují přímo před policejním kordonem.

Shromáždění u multikina 13. července.17. 23 - Branišovskou ulicí směrem na Máj projelo asi dvacet policejních vozů, především dodávek.

17.22 - Policie vyzývá účastníky, aby se jménem zákona rozešli, že jakýkoli pochod není povolen. Jinak bude použito donucovacích prostředků.

17.20 - Jako munici mají demonstranti u multikina připravená dvě plata vajec, dav se nyní dal do pohybu směrem k točně MHD. Policisté na ulici staví kordon a vyzývají svolavatele shromáždění, aby se dostavil na parkoviště u supermarketu.

17.15 - Lidé se shromáždili v rohu parkoviště u multikina směrem ke světelné křižovatce. Mezi účastníky koluje informace o tom, že i tato akce bude zrušená. Zatím to však nikdo nepotvrdil a ani oficiálně nepromluvil.

16.50 - U multikina na sídlišti Máj postává nebo posedává několik desítek lidí. Jsou mezi nimi Soňa, Lukáš a Ondřej, kteří si připravili improvizovaný transparent Stop policejní brutalitě a obrácenému rasismu. Na dnešním shromáždění chtějí klidnou cestou vyjádřit svůj nesouhlas s tím, jak o uplynulých sobotách zasahovaly ozdbrojené složky. „První sobotu jsme viděli, jak napadli pána s kolem, který chtěl jenom projít domů a policistům to i výslovně řekl," uvedl Ondřej jeden z příkladů, proč si myslí, že policie zasahovala nepřiměřeně. Podle něj je také už na čase, aby se vyřešilo i chování Romů, a to nejen na Máji, ale v celém městě.

Bohoslužbu ve Volfově ulici sloužili evangeličtí faráři David Nečil a Mikuláš Vymětal. Proslov měl i Zdeňko Žiga. Poklidného shromáždění se zúčastnilo několik desítek lidí.16.15 - Do Volfovy ulice se přišel podívat i Budějčák Pavel Baloun, který studuje na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. "Jsem znepokojen tím, co se děje v České republice," vysvětluje. "Ať už se stalo na dětském hřišti cokoliv, jde to vyřešit úplně jiným způsobem, než tak že sem přijedou nějací demonstranti, místní se k nim přidají a budou tady pod okny vyřvávat rasistická hesla," domnívá se Pavel Baloun, když hodnotí události uplynulých sobot, které ho šokovaly. Zároveň si nemyslíi, že sídliště Máj je nebezpečná zóna a sociálně vyloučená lokalita. "Ten, kdo neviděl sever Čech, vůbec neví, co je vyloučená lokalita a ghetto. Z tohohle prostoru, kde žije malé množství Romů, se dělá nafouknutá bublina. Ve společnosti rostou rasistické nálady, a to není dobře," dodává.

16.10 - Dopravní podnik povolal do práce o deset lidí víc, než je o sobotách zvykem. "Někteří jsou na dispečinku, další přímo v terénu připravení odklánět linky z ulic, kdyby nastaly nějaké nepokoje. Tentokrát nám usnadnilo práci to, že je výluka trolejbusů, takže všude jezdí autobusy, které můžeme v případě nutnosti snáze odklonit," sdělil mluvčí Dopravního podniku Radek Filip.

15.30 - Ve Volfově ulici na Máji skončila bohoslužba. V ulicích zůstávají lidé, ale situace je klidná. Zdejší shromáždění je třetí akcí, která byla na dnešní odpoledne nahlášena. Přišla na něj i zdejší obyvatelka Eva Daňová. Před bohoslužbou totiž vchody domů obcházel farář Mikuláš Vymětal a zval místní na setkání. "Byla jsem tu i minulý týden a to tu byl cirkus, dneska je to klidnější," řekla Eva Daňová. Se sousedy si přejí, aby se celá situace už uklidnila. "Bojíme se chodit do krámu, o rodinu se bojíme. Když jsme venku, lidi mají furt nějaké řeči," postěžovala si obyvatelka Volfovy ulice. Nešetřila ale slovy díky na adresu policistů. "Děkujeme policii, že tady je a že nás chrání, jsme jim vděční," dodala.

14.50 - Většina účastníků demonstrace na náměstí Přemysla Otakara II. už z centra města odešla. Další akce je nahlášená na 17. hodinu k multikinu Cinestar přímo na sídlišti Máj.

14.40 - Ve Volfově ulici na Máji začala bohoslužba Slova pokoje, kterou slouží evangeličtí faráři. Přihlíží pár desítek místních. Na Máj přijela i Alžběta Stropnická, budějovická obyvatelka, která nyní žije v Praze. "Nelíbí se mi, že tady pochodují nacionalisti, tak jsem přijela symbolicky podpořit tohle shromáždění," vysvětluje své důvody. Na setkání ve Volfově ulici byla už minulou sobotu. "Dnes je tu výrazně míň lidí a mnohem větší klid," srovnává obě shromáždění.

Demonstrace na budějovickém náměstí v sobotu 13. července.14.35 - Účastníci demonstrace na náměstí postávají na místě, pochod na Máj se nekoná. Mezi několika desítkami lidí je tu i Ivo Burdík ze Suchého Vrbného. Ten se domnívá, že by se otázka soužití s Romy měla řešit. "Nemyslím si ale, že cestou může být jakékoli násilí v ulicích. Ideální by bylo, kdyby veřejnost patřičně tlačila na vládu a parlament," řekl.

14.22 - Na sídlišti Máj zůstává v pohotovosti policie. Ulicemi krouží mnoho vozů, další parkují před supermarketem, do akce se opět zapojují i příslušníci na koních.

14.05 - Na náměstí se sešlo jen několik desítek demonstrujících. Promluvil například svolavatel první akce z 29. června Michal Choura a potvrdil, že mu nyní hrozí pokuta. Poté zástupce organizátora dnešní shromáždění a následný pochod na sídliště Máj zrušil. Jako důvod uvedl, že nechce, aby situace opět přerostla v pouliční boje. Všichni účastníci byli vyzváni k tomu, aby se rozešli.

14.00 - Už před více než dvěma hodinami raději zavřela svůj stánek v ulici A. Barcala na sídlišti Máj trafikantka Hana Kobesová. "Je to přesně scénář jako minulou sobotu. Teď nic a pak to najednou začne," předpovídala nervózně. "Lidi jsou z toho už hodně rozladění. Já se tomu vůbec nedivím, já jsem také nervózní," dodala. Když se minulou sobotu vracela po poledni domů na kole, ještě před sídlištěm jí legitimovali policisté a řekli jí, ať nejezdí do ulice J. Bendy. Tam ale bydlí. Dostala se přímo ke střetu policistů s demonstranty. "Přímo do toho jsem přijela, byl to masakr. Schovala jsem se do průchodu, přede mnou stál těžkooděnec a najednou zakřičel pozor! Kdybych se nesklonila, chytla bych kamenem přímo do hlavy. Kolo jsem zavřela do baráku, doběhla jsem do bytu pro klíče od auta a ještě jsem narychlo stihla odjet a přeparkovat, to už se tu válely popelnice," vypráví. Když se vrátila, před domem hořela popelnice. "Zamkla jsem barák z obou stran a pak jsem už šla do bytu. Lítaly tady slzáky a přes kouř nebylo vůbec vidět. Bylo to jak válka," popisovala události minulé soboty Hana Kobesová. "Dneska to bude to samé," poznamenala, když zamykala svůj krámek.

14.55 - Na náměstí je zatím klid. Kromě možných účastníků shromáždění se tu procházejí i turisté. Situaci sleduje paní Kveta, která prodává zmrzlinu ve stánku. "Mám trochu obavy, ale věřím, že když je tu tolik policistů, tak se nic nestane. Určitě mám dnes nižší tržby, ale nevím, jestli je to tím, že spousta lidí na náměstí radši nešla nebo že vyrazili kvůi horku k vodě," komentovala.

Demonstrace na budějovickém náměstí v sobotu 13. července.13.40 - Policie zatím při kontrolách nenašla žádné zbraně. Všechna bezpečnostní opatření nadále trvají. "Shromáždění jsou monitorována. Policie žádá veřejnost, aby se nezapojovala do možných nepokojů," uvedl Jiří Matzner.

13.30 - Už od dopoledne krouží po sídlišti Máj policejní auta. Kolem poledního začaly také přijíždět vozy s těžkooděnci a dalšími policisty. Dnes ale obchůdky a trafiky nezavírají dříve, jako tomu bylo minulou sobotu například v ulici. J.Opletala na sídlišti Šumava. "Minule jsem zavírala už v půl jedenácté, byla tu malá skupina asi devíti mladých, bušili do stánku, byl tu řev, tak jsem radši zavřela," říká trafikantka Soňa Juhaňáková. Když přišla další den ke stánku, byly strhané plakáty. "Vůbec nechápu smysl téhle akce, jsou tam samí šestnáctiletí, sedmnáctiletí, kteří sami nechodí do práce," komentuje průvody a demonstrace mířící na sídliště. Podle ní se vztahy mezi lidmi na Máji v posledních dnech zhoršily, panuje napětí a lidé jsou nervózní. Ve stánku vyslechne spoustu ostrých slov od lidí z obou táborů.

13.20 - Všechny vstupy na českobudějovické náměsti střeží ozbrojená policie. Na místě je zatím několikanásobně víc uniformovaných příslušníků než možných demonstrantů. Objevují se ale už první účastníci akce, policisté jim kontrolují obsah zavazadel.

13.16 - Na příjezdové cestě od Českého Krumlova stojí policisté. Kontrola ale není tak důkladná jako minulý týden, kdy tu hlídky dalekohledem sledovaly každé přijíždějící auto. Ulicemi v centru města již projíždí řada policejních vozů, na rohu Stejskalovy a Karla IV. stojí dodávky s příslušníky pořádkové jednotky. Očekává se, že ve 14 hodin začne na náměstí Přemysla Otakara II. shromáždění. Účastníci pak plánují průvod na Máj.

13.05 - Do Českých Budějovic dorazil zpožděný vlak od Prahy. Čekali na něj dva policejní psovodi. Mladíci, kteří z vozu vystoupili, odešli v klidu směrem do centra.

12.30 - Policejní mluvčí Jiří Matzner potvrdil, že hlídky mají i tuto sobotu pohotovost. "Monitorujeme celé město, sledujeme pohyb lidí, dění na internetu, jsme v kontaktu s magistrátem. Policisté hlídají už i některé příjezdové trasy. V případě potřeby jsme připraveni zasáhnout," uvedl.

11.20 - Na sídlišti Máj zatím panuje klid. Už včera ale odsud zmizely kontejnery. "Ve spolupráci s policií jsme vytipovali problematická místa a odtud nádoby na odpad odvezli, aby je nikdo nemohl použít pro pouliční boje," řekla mluvčí společnosti A.S.A. Marie Mocková.