Ještě v červenci jsme si mysleli na rekord, srpnové počasí nám však vzalo iluze. Sezona je tak nakonec průměrná. Na tom se shodují provozovatelé letních plováren na Budějovicku.

Od poloviny června až do včerejšího večera bylo otevřené koupaliště v Hluboké nad Vltavou. „Do 27. července to bylo krásné, zbytek léta ale už nestál za nic, ochladilo se a pršelo,“ zhodnotil letošní sezonu správce Petr Dvořák.

Podle něj v červenci na hlubockou plovárnu přišlo 20 tisíc lidí, v srpnu to byly již jen tři tisíce a v září se tu nedočkali ani jediného otužilce. „V tropických dnech tu ale bylo i 1500 návštěvníků denně,“ podotkl.

K vysokým číslům pomohlo Hluboké i to, že v červenci byla ještě zavřená letní plovárna v Českých Budějovicích, odlivu klientů v příštím roce se však Dvořák nebojí. Hlubocké koupaliště má ideální polohu a hojně jej využívají turisté z místních hotelů, penzionů a kempů. Letos tu navíc postavili nový dětský koutek se šplhací stěnou a houpačkou.

Celková návštěvnost 23 tisíc lidí je podle Dvořáka srovnatelná s předcházejícími lety. „Nejdřív jsme si mysleli na rekord, ale to bohužel nevyšlo. Každý rok se to obrací, jednou je lepší červenec, jindy srpen, ale nikdy si nepochvalujeme celou sezonu,“ uzavřel.

Letní plovárna v Českých Budějovicích doplatila na komplikace při rozsáhlých opravách. Otevřela až 20. července a v srpnu již počasí vodním radovánkám příliš nepřálo. „Samozřejmě, že nám to hodně uškodilo, určitě by k nám na začátku léta přišlo mnoho lidí. Ale mohli jsme tak alespoň vybudovat nové atrakce,“ komentoval Jiří Zavoral, vedoucí odboru sportovních zařízení.

Plovárna zavírala poslední den v srpnu, měla celkem 16 tisíc návštěvníků. „Obvykle přijde za celé léto tak 30–40 tisíc lidí. Rekord padl v roce 2003, kdy jich sem zavítalo na 70 tisíc,“ doplnil Zavoral. Podle jeho slov letos největší pozornost budila nová čtyřproudová skluzavka a v příštím roce se dá očekávat velmi vysoká návštěvnost. „Teď to byl spíše zkušební provoz, budeme se snažit i zareagovat na stížnosti. Lidem například nevyhovoval odtok u brodítek,“ zdůraznil.

Z budějovického zpoždění těžily dvě menší plovárny v okrese. Nové koupaliště se otevřelo 12. července v Horní Stropnici.
„Začátek byl skvělý, jeden den přišlo dokonce 550 návštěvníků,“ řekl vedoucí provozu Martin Kolář s tím, že do Stropnice si našli cestu lidé z Nových Hradů, Trhových Svinů i Budějovic. Věří, že letos se koupaliště dostalo do povědomí a příští rok bude zájemců o koupel ještě více. „Chceme také vylepšit přilehlý kemp,“ připomněl.

Se sezonou jsou spokojeni i v Olešníku. Ačkoli zatím neznají přesná čísla, dorazilo sem zhruba stejně vodomilců jako loni. „Je pravda, že v červenci jezdilo i hodně Budějovičáků. Myslím ale, že ani příští rok o ně nepřijdeme, protože k nám chodí ti, co si chtějí v klidu zaplavat a ne se tísnit v přeplněném bazénu,“ uvedla referentka obecního úřadu Jana Hajná.

SEZONA V ČÍSLECH

České Budějovice
návštěvnost za sezonu 16 000
denní maximum 2200
Otevřela kvůli opravám až 20. července. Loni bylo 30–40 tisíc lidí.
Hluboká nad Vltavou
návštěvnost za sezonu 23 000
denní maximum 1500
V červenci přišlo 20 tisíc lidí, v září naopak ani jediný otužilec.
Horní Stropnice
denní maximum 550
V teplých dnech se tu denně vystřídalo kolem 170 lidí.