„Ani v poslední den desetidenní lhůty určené soudem ale matka Daniela Filippovová syna jeho otci nepředala,“ píše list. Podle něj Fröhlich čekal půldruhé hodiny před budějovickou radnicí, prý jako už vícekrát, zbytečně. Matka jejich společného syna Samuela se tam neobjevila.

OÖN připomněly rozhovor v jedněch českých novinách, v němž Filippovová oznámila, že se rozhodnutím příslušného soudu v Brně nebude řídit. „Nyní jí hrozí stíhání za únos dítěte a nucené odebrání syna úřadem,“ uvádí list. Fröhlich k tomu říká, že násilnému odebrání chtěl vždycky zabránit. „To by bylo pro Samuela nejhorší, ale co jiného mi ještě zbývá,“uvedl. Chtěl hned v pondělí hledat se svou advokátkou v Čechách další možnosti řešení, uzavřel linecký deník. Obává se prý dokonce toho, že by matka se synem mohla někam úplně zmizet.

Poctivý úklid

Jedné uklízčce vděčí 51letý řidič ze Slovinska, že dostal zpátky 10 400 eur. Napsal o tom pondělní deník OÖN. „Muž si zašel v dálničním motorestu Eben u Pongau na toaletu, kde si odložil tašku připevněnou na opasku. Když odcházel, tašku tam zapomněl. Uklízečka opasek našla a předala jej vedoucímu, který o cenném nálezu informoval policii,“ napsal list.

Čeština v bavorském parku

„Počet návštěvníků Bavorského národního parku z Čech stále stoupá,“ napsal pasovský deník PNP. „Zatím co dříve to byly hlavně školní třídy, nyní po otevření ‚stezky do vrcholu stromů‘ jsou to i firmy a organizace v rámci společných výletů a stejně tolik českých dovolenkářů.“ To byl podle listu hlavní důvod, proč začali průvodci parku na podzim s kurzy českého jazyka. „Motivováni vedoucí kurzu Katrin Wachterovou své znalosti v posledních týdnech znovu trochu prohloubili,“ píše PNP. Na programu ale nebylo jen opakování českých slovíček z loňska. „Průvodci se nově učili popisovat v češtině jednotlivé turistické trasy,“ dodala PNP.

Učit se, učit se, učit se

Rakouský ministr práce Rudolf Hundstorfer chce mladé po ukončení povinné školní docházky zavázat k dalšímu vzdělávání, případně i pod sankcí, napsal linecký deník OÖN.

„Vláda už tři roky mladistvým poskytuje záruku vzdělávání – kdo chce jít místo střední školy do učení, dostane příležitost, i když třeba ne vždy ve vysněném oboru,“ píše list. „Přes tuto záruku rezignuje každoročně každý tisící ze zhruba 100 000 absolventů devítileté docházky na jakékoliv další vzdělávání.“ Asi polovina z nich se pak stává pomocnými dělníky v podnikcích, zbývajících 5000 je bezprizorních. „Garance vzdělávání je proto Hundstorferovi málo a chce zavést vzdělávací povinnost,“ uvádí deník. „Oněch 10 000 mladistvých ročně bez vzdělávání prý představuje generaci bez budoucnosti.“

Ministr hodlá zaměstnavatelům výrazně ztížit možnost zaměstnávat mladé bez kvalifikace. „Jako poslední možnost vidí spojení vzdělávací povinnosti s dávkami rodinné podpory,“ pokračují OÖN. „Ty jsou nyní vypláceny i na mladistvé, kteří se nevzdělávají, ani nejsou zaměstnáni, až do 19 let.“ Prezident Hospodářské komory Christoph Leitl se v deníku vyslovil proti záměru dopadajícímu na zaměstnavatele, zato podmínění sociálních dávek vzděláváním nahlíží jako vskutku účinný pomocný nástroj.