„Dodávka tepla je úspěšně vedena na paty domů, naše výměníkové stanice jsou v provozu," informovala  Kamila Kolbová z českobudějovické teplárny s tím, že záleží na každém odběrateli, jak si bude teplo regulovat.

Obyvatelé Budějovic se ale mohli u radiátorů ohřát už o pár dní dřív, teplovodní soustava se totiž roztápěla postupně od středy.
„Už topíme tři dny. Jsme zvyklí mít v bytě teplo tak 24 stupňů," řekl v pátek Deníku Jan Bicek, který bydlí v panelovém domě v Krčínově ulici na sídlišti Vltava.

Oficiálně topná sezóna trvá od prvního září, ale samotná dodávka tepla začne, až když  dva dny po sobě klesne denní  teplota pod  13 °C. A tato situace nastala právě v pátek, ve středu se rtuť teploměru nevyšplhala přes 12,8 °C a ve čtvrtek pak klesla na 9,8 °C.

Před topným obdobím musela teplárna stihnout nutné opravy a údržbu distribučních a výrobních zařízení. Velké z nich se dokončovaly až v těchto dnech.  Ve čtvrtek se zprovoznila přeložka parovodu Máj na nově budované lávce u Budvar Arény a dokončily se opravy parovodu v Čechově a Žižkově ulici, které probíhaly v rámci rekonstrukce těchto ulic. „Z větších akcí na dokončení čeká už jen oprava rozvodů teplé užitkové vody v Prachatické ulici a jednoho uhelného kotle v našem areálu," řekl  Jan Dunda, vedoucí strojní údržby a rozvodů tepla.

Zdražování

Nepříjemnou zprávou však je, že topení letos opět podraží. O kolik to bude, však teplárna teprve počítá. „V současné době probíhají jednání o cenách vstupů a zpracovává se komplexní plán včetně cenové kalkulace pro příští rok," uvedla Kolbová s tím, že výsledky budou znát až na konci listopadu.

„Ceny rostou každý rok," má jasno Jiří Červený, předseda bytového družstva Na Růžku v Opletalově ulici. Výši zdražování si však odhadovat netroufal: „Počítání těchhle sazeb je tak složité, že neznám žádného smrtelníka, který by si byl schopen to sám spočítat."

Pro představu o růstu cen; průměrná domácnost, žijící v bytě se spotřebou 30 GJ tepla za rok, zaplatila v roce 2011 necelých patnáct tisíc korun. V sezóně 2012 se však tato částka vyšplhala přes šestnáct tisíc korun a celkově se tak navýšila o 1560 korun, což je nárůst o necelých jedenáct procent.

Růst cen:

ROK Kč/GJ  Kč/rok*

2008  378,12  11 344 Kč
2009  397,74  11 932 Kč
2010  450,89  13 527 Kč
2011  490,48  14 714 Kč
2012  542,52  16 276 Kč

* roční náklady pro průměrný byt se spotřebou 30 GJ
⋌Zdroj: MATY a Teplárna Č. B.