Z celkem třinácti poboček České pošty chce státní firma v jihočeské metropoli zavřít pět, v rámci úsporných opatření. V jižních Čechách má být zrušeno celkem 18 poboček. Mimo České Budějovice ještě v Jindřichově Hradci tři, v Táboře tři, v Českém Krumlově dvě, ve Veselí nad Lužnicí, Strakonicích, Písku, Milevsku a Sezimově Ústí po jedné. V Českých Budějovicích se ale změní seznam zavíraných poboček.

Záměr rušit pobočky je motivován snahu najít provozní úspory pro ztrátovou firmu. Reakce zákazníků závisejí hlavně na tom, nakolik dnes využívají služby pošty. Ten, kdo „přesedlal“ na elektronickou komunikaci a například datové schránky, takže přijde na přepážku jen občas, smíří se snáze se zrušením pobočky. Ale toho, kdo pravidelně potřebuje vyzvednout důchod, přebrat doporučené psaní nebo poslat balík, se případné rušení pobočky může hodně dotknout. Také proto byl záměr státní firmy částí veřejnosti hodně kritizován.

Šumava zůstane

Například v Českých Budějovicích bylo navrženo ke zrušení pět poboček. Nacházejí se u krajského úřadu, v Lidické třídě, v obchodním centru Globus, v Nemanicích a na sídlišti Šumava. Přitom například pobočka v Globusu je značně vytížená, ale pošta je zde v cizím objektu. Další poměrně vytížená pobočka je na sídlišti Šumava. Ta by ale měla být podle posledních zpráv zachována.

Prodejna ovoce a zeleniny ve Stejskalově ulici v Českých Budějovicích.
V Budějovicích ve Stejskalově ulici zelenina zůstává, ale pekaři to balí

Díky intervenci vedení města bude sídlištní přepážka „vyměněna“ za poštu u vlakového nádraží. Ta se původně zavírat neměla. Protože ale Česká pošta je ochotna jen k „výměně“ kus za kus a ne k ústupku z počtu uzavřených přepážek, bylo nutné najít v jihočeské metropoli „oběť“ jejíž konec by měl menší následky než zrušení pošty na sídlišti Šumava.

Podle primátorky Dagmar Škodové Parmové je sídlištní pošta značně vytížená. „Jednali jsme přímo se zástupci České pošty a podařilo se nám vyjednat, že zachována zůstane pobočka na sídlišti Šumava, kterou lidé z této oblasti opravdu hojně využívají,“ uvedla Dagmar Škodová Parmová. „Návrh na její ponechání jsem dala já. Místo ní se zruší pošta 2 u nádraží, která byla více méně balíkovou pobočkou. Balíky se budou místo ukládání zde distribuovat na pošty blízko bydliště obyvatel. V Českých Budějovicích celkem zanikne pět poboček, osm jich zůstane zachováno,“ doplnila Dagmar Škodová Parmová.

Pro balíček

Zákazníci pošty na sídlišti už tento týden o zachování přepážky věděli. „Vím, že to prý změnili,“ řekl Deníku přímo před pobočkou Petr Dittrich z nedaleké Větrné ulice. „Chodím sem dost často. Tuto poštu využívá hodně lidí,“ zdůraznil Petr Dittrich. Příležitostně přitom pobočku využijí i lidé z jiných částí města. „Jsem tu výjimečně, pro balíček,“ zmínil Tomáš Vaněk ze sídliště Vltava. Jako doručovací adresu lze totiž využít i jinou poštu, než kam zákazník patří třeba bydlištěm.

Další změny v plánu České pošty už se ale čekat nedají. Definitivní seznamy rušených poboček mají být oznámeny v nejbližší době.

Pro nádraží jiný nájemce

A zrušení pobočky u českobudějovického vlakového nádraží se dotkne i Správy železnic. Ta měla předjednáno s Českou poštou, že pobočka sídlící u nádraží se přesune do opravované výpravní budovy. „Nepředpokládáme, že by jednání pokračovala,“ uvedl ale pro Deník Dušan Gavenda, tiskový mluvčí Správy železnic. „Pro využití prostor zamýšlených pro Českou poštu budeme hledat jiné zájemce, obdobně jako se v současné době soutěží další nájemní jednotky v budově,“ doplnil Dušan Gavenda. Potvrdil ale, že v opravené budově bude sídlit služebna Policie ČR.

Jezero Mondsee. Ilustrační foto.
Mladé ženy zemřely v horách. Na svědomí je má mít nedbalý průvodce z Budějovic

„Pokud jde o využití části zrekonstruované budovy policisty, na tomto záměru se nic nemění a pokračují práce na úpravě prostor podle požadavků Policie ČR,“ připojil Dušan Gavenda.

Kritika úsporných plánů

Záměr České pošty zrušit kvůli úsporám v republice celkem 300 poboček je motivovaný narůstající ztrátou firmy v poslední době. Ta z předloňských 681 milionů dosáhla vloni už 1,75 miliardy. Zároveň chce Česká pošta propustit několik stovek zaměstnanců. Vzbudilo to ale i řadu kritických reakcí, protože podle některých názorů je prohlubující se ztráta mimo jiné způsobena i tím, že stát neplatí za některé služby požadované zákonem, jak se smluvně zavázal.

Zrušení poboček je jedním z prvních kroků chystané transformace České pošty. Během dvou let by se měla rozdělit na státní podnik provozující pobočky, které poskytují základní poštovní a finanční služby, a komerční akciovou společnost nabízející balíkové a logistické služby. Proces má být hotový v roce 2025 a vyjde na víc než osm miliard Kč. Stát si na reorganizaci a modernizaci chce mimo jiné půjčit také u bank.

Při debatách o rušení poboček a propouštění zaměstnanců České pošty vzbudilo značnou kritiku odchodné pro bývalého generálního ředitele Romana Knapa. Ten měl dostat odchodné 3,65 milionu a mimo to také pohyblivou složku mzdy 1,25 milionu hrubého navázanou na vypracování strategie podniku. Hrubý měsíční příjem měl přes 300 000 korun.

Tramvajový ruch na Žižkově náměstí. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Hřbitovní trolejbus a tramvaje na náměstí

Celkem se má kvůli úsporám počet poštovních poboček v republice k 1. červenci snížit o 300 na 2900. Nejvíce jich skončí v Moravskoslezském kraji, a to 56.

V Českých Budějovicích bude zrušeno těchto pět poboček:

U Zimního stadionu 1952/2, České Budějovice 9 (krajský úřad)

Pražská tř. 2064/160, České Budějovice 10 (Nemanice)

České Vrbné 2327, České Budějovice 13 (Globus)

Lidická třída 177/43, České Budějovice 3 (u Samsonu)

Nádražní ulice 118/6, České Budějovice 6 (u vlakového nádraží)