Nová benzinová čerpací stanice už se rýsuje u českobudějovické Strakonické ulice, která je jednak součástí tahu I/3 z Prahy k rakouské hranici, jednak významnou spojnicí centra města a sídlišť na levém břehu Vltavy. Sloužit ale zřejmě bude hlavně těm, kteří už nějaký čas využívají služby zdejšího areálu pro mytí automobilů.

Větší investicí bude takzvaný hub pro nabíjení elektromobilů. Ten se chystá nedaleko Plané také při mezinárodním tahu I/3. Nedávno byl poklepán jeho základní kámen. Hub bude mimo jiné výsledkem spolupráce společnosti Škoda Auto a řetězce Bageterie Boulevard. Ty podepsaly nedávno memorandum o spolupráci s cílem rozšířit dopravní infrastrukturu o nové nabíjecí body na stávajících provozovnách občerstvovacího řetězce a obě strany se také zavázaly ke spolupráci na výstavbě nových nabíjecích hubů. Společně budou vyhledávat i nová vhodná místa na umístění a realizaci nabíjecích bodů.

Hledat nová místa

„Podporu elektromobility bereme jako další krok vstříc našim zákazníkům. Proto budeme společně se Škoda Auto budovat dobíjecí stanice u našich stávajících restaurací a hledat příležitosti pro stavbu dobíjecích hubů, u kterých vyrostou nové restaurace Bageterie Boulevard,“ uvádí Petr Cichoň, jednatel firmy Crocodille ČR. „Podpisem memoranda stvrzujeme náš úmysl dále navyšovat počet strategicky umístěných dobíjecích stanic a hubů tak, aby se delší cesty s elektromobilem po celém území naší země staly ještě komfortnější,“ doplnil Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení Škoda Auto.

Cílem spolupráce uvedených firem je hlavně je rozvoj sítě rychlonabíjecích stanic s výkonem 150+ kW a jejich výstavba na místech, kde bude největší koncentrace elektromobilů. Jedním z prvních takových projektů je nabíjecí hub u Plané, který nabídne 14 nabíjecích bodů, restauraci a Škoda Experience Center, čímž umožní uživatelům elektromobilu spojit nabíjení s gastronomickým zážitkem a edukací. Tento první hub by měl být spuštěn v prosinci příštího roku. Není bez zajímavosti, že zdrojem energie dobíjecích stanic je nedaleká vodní elektrárna dosahující výkonu až 600 kW.

Elektřina odvedle

Poklepání základního kamene nabíjecího hubu se kromě zástupců participujících značek Škoda Auto, Bageterie Boulevard, CB Auto a IONITY zúčastnili Tomáš Pintér, starosta Plané, a Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou. Na místě vyroste 14 nabíjecích bodů, ve spolupráci s CB Auto a IONITY, s výkonem až 350 kW. Autorizovaný dealer CB Auto zde postaví také unikátní Škoda eMobility Experience centrum.

Energii do nabíječek bude dodávat místní vodní elektrárna využívající technologie Archimédových šroubových turbín. Díky nízkým otáčkám v rozmezí 5 až 20 ot. /min jsou turbíny přátelské k životu v řece a umožnují bezpečnou migraci ryb a ostatních živočichů. Současně Archimédova turbína dokáže zpracovávat široké spektrum průtoků při zachování velmi vysoké účinnosti. „Vodní elektrárna, která dodává čistou energii do nabíjecích bodů, dosahuje výkonu až 600 kW, díky čemuž vyrobí za hodinu dost energie k dobití zhruba sedmi vozů Enyaq 80 z 10 na 80 %,“ říká Michal Čermák za CB Auto.