Velkou dopravní změnu připravuje na konec roku českobudějovická radnice. Podle náměstka primátora Juraje Thomy má být náměstí Přemysla Otakara II. o adventních nedělích a Štědrém dnu bez automobilů. Náměstí bývá uzavřeno pro auta jen výjimečně, často jen na část dne při sportovních akcích nebo třeba během akce Přílet anděla. Letos se v adventu chystá změna.

„Jako nově zvolená rada města jsme už v roce 2018 zvažovali, že o adventních nedělích uzavřeme náměstí pro auta. Nevyšlo to, protože trhy už byly v plném proudu, bylo málo času na komunikaci s veřejností a navíc bychom kvůli přípravě a správním lhůtám stihli možná tak poslední adventní neděli,“ připomíná Juraj Thoma. Letos se má vše nachystat včas.

Vánoční trh na českobudějovickém náměstí. Ilustrační foto.
Vánoční stánky se dočkají nové výzdoby

„Věříme, že opatření přispěje ke kouzlu adventních trhů a Vánoc,“ říká Juraj Thoma s tím, že se má také ukázat, jak veřejnost změnu přijme. V budoucnu chce totiž radnice omezit automobilový provoz na náměstí obecně.

Ráno a leckdy i přes den skoro není možné přejít mezi Samsonovou kašnou a okrajem českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. V dopravní špičce se totiž náměstí stává největším kruhovým objezdem v jihočeské metropoli. Řada řidičů využívá cestu přes samo historické srdce města, aby si zkrátila cestu a vyhnula se tradičním kolonám v ulici Na Sadech.

Náměstí Přemysla Otakara II. v centru Českých Budějovic.
Drhli vzácnou dlažbu budějovického náměstí

Současné vedení budějovické radnice to chce změnit a podle náměstka primátora Juraje Thomy dvě skupiny dopravních inženýrů a architektů už připravují návrhy možných úprav. Příležitostí, jak ověřit zásadní omezení v praxi je nadcházející adventní čas, kdy má být na náměstí o nedělích a Štědrém dnu automobilový provoz zakázán. I když v budoucnu nemá být omezení tak radikální, hodně by mohla situace v adventu o možných změnách napovědět .

Názory veřejnosti se sice kloní spíše k menšímu provozu, ale nechybějí ani zastánci opačného názoru.

Zásadní omezení dopravy v adventu vítá například Svatomír Mlčoch, zastupitel ze společného klubu pirátské strany a zelených. „V adventu jde také o bezpečnost lidí. Na náměstí chodí rodiny s dětmi. Neděle patří chodcům,“ říká Svatomír Mlčoch, který by také v dlouhodobém výhledu podpořil umenšení provozu. „Já osobně bych uzavřel dvě strany s výjimkou obsluhy při zásobování,“ dodává Svatomír Mlčoch.

Ilustrační foto
Řidiči se musí obrnit trpělivostí

Někteří podnikatelé se zkušeností se situací na náměstí, třeba Ivo Pokorný, ale upozorňují, že omezení vjezdu se už dnes okamžitě projevuje na tržbách a menším pohybu zákazníků.

Ke zvažovaným úpravám patří třeba i zřízení pěší zóny od náměstí k Lannově třídě.

Nyní se připravuje odpovídající dokumentace a vše směřuje k tomu, aby 1. 12., 8. 12., 15. 12 a 22. 12. a v úterý 24.12. bylo náměstí zcela uzavřeno pro motorová vozidla. Na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. letos o pěti dnech v adventu zřejmě bude smět jen ranní zásobování a v omezeném režimu MHD.