Velkou dopravní změnu připravuje na konec roku českobudějovická radnice. Podle náměstka primátora Juraje Thomy má být náměstí Přemysla Otakara II. o adventních nedělích a Štědrém dnu bez automobilů. Náměstí bývá uzavřeno pro auta jen výjimečně, často jen na část dne při sportovních akcích nebo třeba během akce Přílet anděla. Letos se v adventu chystá změna.

„Jako nově zvolená rada města jsme už v roce 2018 zvažovali, že o adventních nedělích uzavřeme náměstí pro auta. Nevyšlo to, protože trhy už byly v plném proudu, bylo málo času na komunikaci s veřejností a navíc bychom kvůli přípravě a správním lhůtám stihli možná tak poslední adventní neděli,“ připomíná Juraj Thoma. Letos se má vše nachystat včas.

„Věříme, že opatření přispěje ke kouzlu adventních trhů a Vánoc,“ říká Juraj Thoma s tím, že se má také ukázat, jak veřejnost změnu přijme. V budoucnu chce totiž radnice omezit automobilový provoz na náměstí obecně.

Ráno a leckdy i přes den skoro není možné přejít mezi Samsonovou kašnou a okrajem českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. V dopravní špičce se totiž náměstí stává největším kruhovým objezdem v jihočeské metropoli. Řada řidičů využívá cestu přes samo historické srdce města, aby si zkrátila cestu a vyhnula se tradičním kolonám v ulici Na Sadech.

Současné vedení budějovické radnice to chce změnit a podle náměstka primátora Juraje Thomy dvě skupiny dopravních inženýrů a architektů už připravují návrhy možných úprav. Příležitostí, jak ověřit zásadní omezení v praxi je nadcházející adventní čas, kdy má být na náměstí o nedělích a Štědrém dnu automobilový provoz zakázán. I když v budoucnu nemá být omezení tak radikální, hodně by mohla situace v adventu o možných změnách napovědět .

Názory veřejnosti se sice kloní spíše k menšímu provozu, ale nechybějí ani zastánci opačného názoru.

Zásadní omezení dopravy v adventu vítá například Svatomír Mlčoch, zastupitel ze společného klubu pirátské strany a zelených. „V adventu jde také o bezpečnost lidí. Na náměstí chodí rodiny s dětmi. Neděle patří chodcům,“ říká Svatomír Mlčoch, který by také v dlouhodobém výhledu podpořil umenšení provozu. „Já osobně bych uzavřel dvě strany s výjimkou obsluhy při zásobování,“ dodává Svatomír Mlčoch.

Někteří podnikatelé se zkušeností se situací na náměstí, třeba Ivo Pokorný, ale upozorňují, že omezení vjezdu se už dnes okamžitě projevuje na tržbách a menším pohybu zákazníků.

Ke zvažovaným úpravám patří třeba i zřízení pěší zóny od náměstí k Lannově třídě.

Nyní se připravuje odpovídající dokumentace a vše směřuje k tomu, aby 1. 12., 8. 12., 15. 12 a 22. 12. a v úterý 24.12. bylo náměstí zcela uzavřeno pro motorová vozidla. Na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. letos o pěti dnech v adventu zřejmě bude smět jen ranní zásobování a v omezeném režimu MHD.