„Už takhle, aby se člověk bál, že na něj přijde slabší chvilka. Vždyť veřejná WC skoro zlikvidovali. Snad to zase někomu neprodali na bufet,“ posteskl si včera kolemjdoucí senior na začátku  Krajinské ulice, kde si jedny z posledních veřejných WC vzali do parády zedníci.

Město kvůli nedostatkům specializovaných místnůstek už v minulosti několikrát čelilo kritice. Některé objekty prodalo, jiné pronajalo, další zase dlouhodobě nejsou v provozu. Kvůli rekonstrukci je nyní zavřeno i na rohu Krajinské a ulice Na Sadech, a tak skutečná veřejná WC zbyla  jen na radnici a na Piaristickém náměstí.

Radnice ale  ujišťuje, že další redukce veřejných toalet se nechystá. Naopak. Již v turistické sezoně by měly podle tiskové mluvčí magistrátu Jitky Welzlové záchodky přibýt. „Nový objekt se buduje v blízkosti parkoviště před Sokolovnou. Zahájení provozu se plánuje na měsíc květen,“ uvedla Jitka Welzlová.

Rekonstrukce zmíněných WC v Krajinské by měla skončit v dubnu. Podle Ladislava Volfa, ředitele městské organizace Správa domů se objekt opravuje, protože byl ve špatném technickém stavu. V provozu zde bude vedle záchodků znovu i rychlé občerstvení.

Hned na několika dalších místech by pak mohla veřejná WC v Českých Budějovicích přibýt. Téměř jisté je to v případě nábřeží před budovou krajského soudu.

Podle tiskové mluvčí magistrátu Jitky Welzlové se o umístění WC na místo bývalého stánku se zeleninou aktuálně jedná. „Kromě potřebných povolení se hledá i vhodný dotační titul,“ uvedla k plánům radnice Jitka Welzlová a připojila, že pokud by vše šlo hladce, mohla by být stavba zahájena počátkem roku 2013.

Pravděpodobně se ale nepovede zřídit nové WC u hlavní pošty na Senovážném náměstí. Památkáři určili místo, kde je podle Ladislava Volfa z městské Správy domů problém například s napojením na kanalizaci. Mluvčí magistrátu zmínila i další překážky. „Stavba by obnášela překládku velkého množství kabelů, překop vozovky kvůli kanalizaci a výkop asi sto metrů. Tyto úkony by stavbu neúměrně prodražily,“ vypočetla Welzlová.

Zvažuje se zřízení WC v Lannově třídě a veřejná sociální zařízení slibuje radnice v souvislosti s rekonstrukcí i v KD Slavie či letním kině.