Podle mluvčí společnosti Čevak Jitky Kramářové položí deratizátoři na území Českých Budějovic více než 300 kilogramů návnad. „Pracovníci deratizační firmy se zaměří nejprve na střed města, Pražské předměstí a Čtyři Dvory, na řadu postupně přijdou také Rožnov, Linecké předměstí, Havlíčkova kolonie, Mladé, Nové Hodějovice a Suché Vrbné, sídliště Máj, Vltava a Šumava i další části města,“ vyjmenovala mluvčí.

Doplnila, že místa, kde se potkani vyskytují, jsou vytipována předem. Většinou jde o lokality, kde je velká koncentrace odpadků, tedy i zbytků jídel. Výskytu hlodavců velmi napomáhají i drtiče odpadu, protože právě hmota, která se z drtiče odpadu dostane do kanalizace, je prý pro potkany lahůdkou.

Podle odhadů odborníků připadá na každého obyvatele města čtyři až pět potkanů. Ti mohou přenášet řadu nebezpečných chorob a parazitů. Velice snadno se množí, samice rodí mláďata prakticky po celý rok. „Pravidelným hubením se potkanů sice nikdy úplně nezbavíme, ale daří se nám zabránit jejich přemnožení,“ doplnila Jitka Kramářová.

Odborná pokládka granulí neohrozí domácí ani hospodářská zvířata, nejčastěji se totiž nástrahy líčí do kanalizačních šachet. Deratizace bude pokračovat až do poloviny května. Následně ještě odborníci místa zkontrolují a v případě potřeby návnady doplní.

V neděli patřila Hluboká nad Vltavou sportovcům. Dopoledne vyběhli na 5 nebo 10 km dlouhou trať krosového běhu, odpoledne odstartoval canicrossový závod pro běžce se psy.
OBRAZEM: Běžci pomohli třem dětem, které přišly o maminku