Na čtvrtém místě skončily Věci veřejné, pro které se vyslovilo 11,24 procenta voličů. Pátou příčku si zajistila KSČM s podporou 10,73 procent lidí. Ostatní strany nepřekročily v regionu pětiprocentní hranici. Výsledky voleb zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz. V Jihočeském kraji podle nich přišlo odevzdat svůj hlas 63,58 procenta voličů, v roce 2006 to bylo 65,36.

Volby na jihu Čech, ve kterých o necelé procento zvítězila ODS před sociálními demokraty, přinesla v obou štábech dvou nejsilnějších stran menší rozčarování. Obě přišly o mandáty, s nimiž počítaly. Sebraly jim je nové strany. S kartami navíc zamíchaly také preference a hlasy voličů ze zahraničí. Do poslední chvíle bylo zejména ve štábu TOP 09 nejasné, zda se do Poslanecké sněmovny vrátí krajská jednička na kandidátce Vlasta Parkanová. Nakonec se do sněmovny probojovala.

„Jihočeské ODS se přes změnu, která se udála v těchto volbách v politickém spektru, podařilo zůstat na jihu Čech vítěznou stranou, a to je to, o co jsme usilovali,“ řekl šéf krajských občanských demokratů Martin Kuba. Post v poslanecké sněmovně obhájil i lídr ODS a starosta Prachatic Jan Bauer. „Jak je vidět na ostatních regionech, nebylo to vítězství snadné, o to víc je zavazující. I když jsme zvítězili, mandáty jsme podle předběžných výsledků ztratili na úkor nových stran," poznamenal. Pravděpodobně z šesti na tři nebo čtyři.

ČSSD skončila v Jihočeském kraji jako druhá a podle lídra Vítězslava Jandáka to není výsledek, za který by se musela stydět. „Pokud vím, je to o necelé procento, svou roli sehrály zahraniční hlasy. Jinak jsme snad zvítězili v tradiční baště pana (Jana) Bauera (ODS) v Prachaticích. Posledně ten rozdíl mezi námi a ODS byl daleko větší (6,22). Ale není to vítězství,“ řekl Jandák.

Jandák míní, že voliči ČSSD nepřišli v tak velkém množství k volbám, naopak přišli mladí lidé, kteří sociální demokracii nevolili. „Možná, že bylo chybné, že jsme byli příliš sebevědomí, a že si pak někteří naši voliči řekli: To je zbytečný, abychom chodili k volbám,“ dodal s tím, že možná lidé mají už dost
velkých stran a chtějí jinou variantu. Kampaň podle něj nebyla šťastná.

Velmi dobrého výsledku na jihu Čech dosáhla TOP 09. Skončila třetí se 17,39 procent hlasů. Podle předsedkyně a jedničky na jihočeské kandidátce Parkanové za to vděčí i krajanům v zahraničí, kde byl úspěch strany u voličů fenomenální. TOP na jihu získala tři mandáty. Parkanovou s preferencemi přeskočil třetí Zdeněk Bezecný a z 20. místa lékař Martin Gregora.

Jihočeský kraj patří mezi středně velké volební obvody. Ve sněmovních volbách v roce 2006 zde zvítězila ODS s 36,69 procenta hlasů, druhá byla s 30,47 procenty ČSSD. Komunisté před čtyřmi lety získali 13,36 procenta hlasů, lidovci 8,18 procenta a zelení 5,90 procenta.

(vkc, čtk)