Jako pasažéři vesmírné sondy můžete zblízka vidět všechny planety sluneční soustavy. Stačí navštívit v zahradě  budějovické hvězdárny novou výstavu a využít mobilní aplikaci pro chytrý telefon. Nebo si půjčit brožuru vydanou k výstavě.

V zahradě se nachází ručně malované modely Země, Marsu, Jupitera i dalších planet, které vyrobili přímo na hvězdárně. Nemusíte zůstat u pouhého pohledu na modely. Pokud na ručně malované modely namíříte mobilní telefon, spatříte je i virtuálně na obrazovce a planety budete mít jako na dlani. Malé planety jsou z kovu, velké z plastů, protože kov by byl moc těžký. Umístěné jsou na kovových tyčích.

Pět hodin chůze

„Díky nové aplikaci mohou návštěvníci sami zkoumat zajímavosti sluneční soustavy a detailně si planety prohlížet,“ říká autor modelů Jakub Šimánek. K dispozici bude i tištěná brožura pro ty, kdo nebudou mít po ruce telefon. „Modely planet jsou v jednotném měřítku, takže si snadno uvědomíte rozdíl mezi malou Zemí a obrovitým Jupiterem. V mobilní aplikaci se na vaší obrazovce planety zhmotní i virtuálně, s mnoha zajímavými detaily k objevování. Pokud bychom v modelu dodrželi i měřítko vzdáleností, nejvzdálenější planety by dělilo asi 25 km, takže zhruba pět hodin rychlé chůze,“ připojuje Jakub Šimánek. Modely jsou oproti skutečnosti zmenšeny v měřítku 1:175 milionům. Na displeji mobilu je lze otáčet nebo přibližovat.

Prohlídka výroby a osobní setkání prezidenta Petra Pavla s majitelem Koh-i-noor Holdingu, Vlastislavem Břízou.
Prezident Pavel navštívil budějovický Koh-i-noor a převzal prezidentské pero

Potěší ale i ty, kteří si ještě v mobilu běžně nehledají, jako čtyřletého Vašíka z Českých Budějovic. Ten řekl, že má doma solární panely a pak naznačil, že vesmír pro něj není neznámý. „Já vím, která je Země,“ upozornil a vzápětí suverénně přešel „meziplanetárním“ prostorem a ukázal na domovskou planetu. Jak maminka upozornila, byl na výstavě už jednou s tatínkem a zaujala ho.

Českobudějovická hvězdárna připravila novou výstavu o planetárním systému.Českobudějovická hvězdárna připravila novou výstavu o planetárním systému.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Podle ředitelky budějovické hvězdárny Jany Tiché bude výstava trvalá a přístupná zdarma v otevírací dobu. Aplikaci potřebnou pro podrobné prohlížení planet si mohou návštěvníci aktivovat hned na začátku podle pokynů informačního panelu. U každé planety si potom lze načíst QR kód k příslušné planetě, kterou pak uvidí každý podobně jako třeba kamery kosmické sondy. „Aplikaci jsme si nechali vyhotovit,“ říká k přípravě expozice Radek Stránský, zástupce ředitelky.

Slunce by zabralo patnáct metrů

Před vstupem do hvězdárny zatím chybí Slunce, jeho doplnění na výstavu se podle Radka Stránského chystá. „Cílem bylo ukázat vzájemně velikostní poměry planet. Slunce by bylo velké patnáct metrů. Bude v aplikaci,“ vysvětluje Radek Stránský.

Českobudějovická hvězdárna připravila novou výstavu o planetárním systému.Českobudějovická hvězdárna připravila novou výstavu o planetárním systému.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Výstavu podpořil grant ministerstva kultury, z něhož byly pořízeny i virtuální brýle pro návštěvy vesmíru prostřednictvím počítačové techniky. Virtuálně se tak bude možné v blízké době podívat na Mars ve speciálním pořadu. I když bude od 17. do 31. července hvězdárna uzavřena kvůli rekonstrukci sociálního zařízení pro veřejnost, modely planet mají být v zahradě stále přístupné.