V jihočeské metropoli se blíží do finále technologický projekt velké modernizace systému řízení městské hromadné dopravy. Aktuálně jsou ve všech vozech MHD postupně vyměňována palubní zařízení, a to včetně nového odbavovacího systému pro cestující. Ten umožní zakoupit jízdné přímo ve voze platební kartou. Kvůli nutným montážním pracím ale od pondělí 16. srpna 2021 nebudou dočasně na elektronických zastávkových označnících dostupné informace o časech příjezdů vozů.

„Během montáže nových komponent do vozidel a také do zastávkových označníků bude bohužel nutné informační systém o příjezdech spojů vypnout. Označníky totiž nemohou komunikovat s vozy, ve kterých již byl palubní systém modernizován, a zároveň s vozy se starým zařízením. Osazení všech 150 autobusů a trolejbusů přitom bude trvat dle předpokládaného harmonogramu několik týdnů,“ vysvětluje dočasné omezení služby, na kterou jsou cestující zvyklí již od roku 2010, Marek Kartusek, manažer útvaru technických služeb Dopravního podniku města České Budějovice (DPMCB). Informace o příjezdech spojů se na zastávkách opět objeví, až bude nový systém dodavatelskou firmou nainstalován a otestován.

Let horkovzdušným balonem z Českých Budějovic
Budějovice z balonu. Podívejte se, jak z výšky vypadá náměstí či stavba dálnice

V rámci veřejné zakázky „Rozvoj prvků telematiky pro zvýšení kvality a atraktivity služeb MHD v Českých Budějovicích“, který je spolufinancován z fondů EU, již pracovníci dodavatele v těchto dnech začínají postupně vyměňovat palubní systémy v jednotlivých vozech za nové. Jedná se např. o nové digitální radiostanice a palubní počítače nové generace. Pro cestující pak nejvýraznější novinkou bude moderní odbavovací systém. Ten po svém spuštění umožní zakoupení jízdného platební kartou přímo ve vozech. „Cestující už nyní mohou v některých vozidlech MHD nové odbavovací validátory vidět, možnost platby kartou bude nicméně dostupná až po kompletním vybavení vozového parku,“ upozorňuje tisková mluvčí DPMCB Barbora Smudková. I další nové technologie ale dopřejí pasažérům v českobudějovické MHD ještě pohodlnější a spolehlivější jízdu. Systém totiž umožní efektivnější řízení městské hromadné dopravy a zlepšení služeb i informací pro cestující.