Zástupce primáře hrudní chirurgie Vojtěch Kurfirst popisuje, že robotická operace umožňuje šetrný způsob operování. Díky němu jsou lékaři schopni provést například zákrok, kdy se odstraňuje celý plicní lalok s nádorem, přes pět malých řezů délky kolem 1 cm. „Pacienti tak po operaci pociťují menší bolestivost, rychleji rehabilitují, rychleji se vrací do domácího prostředí a nezanedbatelný je i lepší kosmetický efekt. V současnosti jde o nejmodernější postup v chirurgické léčbě plicních nádorů s velmi dobrými dlouhodobými výsledky, což bylo potvrzeno řadou mezinárodních studií,“ vysvětluje Vojtěch Kurfirst.

Zahájení robotických operací plicních nádorů předcházela velmi náročná příprava. „Na první operace jsme se připravovali několik měsíců. Nejdříve jsme prováděli trénink na robotickém simulátoru, což je obdoba hrací konzole. Poté jsme absolvovali praktická školení v Barceloně a v Londýně. S prvními operacemi nám přijel pomoci Carlos Martinez z Barcelony, který je jedním z nejzkušenějších robotických hrudních chirurgů v Evropě,“ přibližuje Júlia Csanády z oddělení kardiochirurgie, hrudní chirurgie a cévní chirurgie.

Na snímku lékaři Vojtěch Kurfirst, Júlia Csanády a. Carlos Martinez.Na snímku lékaři Vojtěch Kurfirst, Júlia Csanády a. Carlos Martinez.Zdroj: Deník/VLP Externista

„První operace proběhly bez komplikací a pacienti jsou již v domácím prostředí. Jelikož se jedná o zahájení nového operačního programu, celá příprava byla náročná nejen pro operatéra, ale i pro zaběhlý provoz robotického operačního sálu, kde se střídají další odbornosti. Rád bych tímto poděkoval za spolupráci vedení oddělení kardiochirurgie, hrudní chirurgie a cévní chirurgie v čele s primářem Alešem Mokráčkem a primářem Jiřím Krbcem, řediteli chirurgických oborů Aleši Petříkovi, vedení kardiocentra a managementu, bez jejichž podpory by se celý program nerozběhl. Díky patří i sestřičkám a sanitářům, kteří přispěli k bezproblémovému průběhu prvních operací,“ dodává Vojtěch Kurfirst.

„Robotické chirurgii se v naší nemocnici věnujeme již od roku 2019. Robota Da Vinci X využíváme při operacích v břišní chirurgii, urologii a gynekologii. Jsem velmi rád, že se spektrum robotických zákroků, díky velkému úsilí našich lékařů, podařilo rozšířit i na hrudní chirurgii. Jedná se o výrazný posun v péči o naše pacienty, kteří již nebudou zatěžováni dojížděním na vzdálená pracoviště jak na vlastní operaci, tak kvůli případným pooperačním komplikacím,“ doplňuje generální ředitel budějovické nemocnice Michal Šnorek.

Nemocnice České Budějovice má jako první nemocnice v ČR angiografický přístroj umožňující prostorové zobrazení.
Budějovická nemocnice má nejmodernější přístroj v Česku. Zkrátí léčbu mrtvice

Robotický zákrok představuje pro operatéra zcela odlišný přístup. Při operování není v přímém kontaktu s tkáněmi pacienta, nemůže například nahmatat nádor v plíci. Musí se tedy spolehnout na zrakový vjem a ke tkáním proto přistupovat maximálně šetrně. Zároveň si ale může dovolit větší rozsah zákroku, například při odběru lymfatických uzlin, protože díky 3D obrazu má zvětšený a detailnější přehled o operovaném orgánu.