K rozpadu koalice a konci hejtmana přispěly i odměny vyplácené Martinu Bláhovi, který každoročně pobíral 7,3 milionu korun z veřejných prostředků. Jaký by měl být jeho nástupce?

Předseda PRO JIŽNÍ ČECHY Jiří Švec se domnívá, že vzhledem k potřebě kraje jako zřizovatele nemocnic by to měl být více odborník než politik. „Nelíbí se mi, když manažeři dostávají astronomické odměny z veřejných peněz a matka musí sbírat plastová víčka, a tady se točí ročně sedm miliard. Ale je nutné stanovit strop,“ míní Jiří Švec v souvislosti s vysokou odměnou tří členů představenstva nemocnic.
Pavel Hroch (Jihočeši 2012) by do čela nemocnic postavil odborníka – ekonoma s manažerskými schopnostmi. Stejně jako Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Vysoké odměny v představenstvech nemocnic byly vypláceny již za krajského působení KSČM. Jihočeský šéf strany Petr Braný upřesnil, že jejich resortem bylo školství, a nikoli zdravotnictví, kterému proto nevěnovali tolik pozornosti. „Věděli jsme, jak je Martin Bláha odměňován v krajské nemocnici, ale nenapadlo nás spojit si i jeho další příjmy z ostatních jihočeských nemocnic a hlavně roční odměny,“ řekl Petr Braný.

Pokud bude v koaličních jednáních úspěšnější ČSSD, navrhne na post hejtmanky současnou náměstkyni Jiřího Zimoly Ivanu Stráskou, která již osm let řídí resort zdravotnictví. O vysokých příjmech z Jihočeských nemocnic proto měla přehled z první ruky. Tohoto mínění je Martin Kuba z ODS: „Je členem rady, která zastává funkci valné hromady Jihočeských nemocnic, a předkládá materiály do rady.“ Jeho spolustraník, bývalý hejtman Jan Zahradník, se ohrazuje proti nařčení ČSSD, že vysoké odměny byly stanoveny už za jeho „vlády“.

Tehdy prý vstoupilo v platnost, že stejný člověk bude figurovat v představenstvech všech nemocnic. „Nesměl podnikat, jeho měsíční příjem byl 150 tisíc,“ uvedl Jan Zahradník.

Ivanu Stráskou jsme v úterý několikrát neúspěšně kontaktovali.

Prohlášení základních odborových organizací Jihočeských nemocnic a. s., Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky k situaci v Jihočeských nemocnicích a. s.
1) Odmítáme politizaci nemocnic. Snahy o změny ve vedení Jihočeských nemocnic a. s. více vnímáme jako politický boj o moc nad penězi, které nemocnice generují, než jako snahu o další kroky, které by vedly k lepší budoucnosti zaměstnanců v jihočeském zdravotnictví.

2) Ekonomické zdraví nemocnic, je oproti jiným v České republice, na vysoké úrovni. Zaměstnanci mají třetinové zastoupení v dozorčích radách jednotlivých nemocnic a nezaznamenali jsme jakákoliv upozornění na selhání v rámci hospodaření nemocnic.

3) Na revizi systému odměňování manažerů jihočeských nemocnic se budeme jako odborové organizace podílet.

Základní organizace OSZSP ČR:
Nemocnice České BudějoviceNemocnice Český Krumlov
Nemocnice Prachatice
Nemocnice Strakonice
Nemocnice Tábor
Nemocnice Písek
Lékařský odborový klub Nemocnice České Budějovice
Lékařský odborový klub Nemocnice Prachatice.

Bc. Jan Šusta
předseda jihočeské krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR