Na svém kontě má už řadu  webových stránek, založil si živnost, rozjel internetovou službu webmechanik.cz a jeho nejčerstvějším programovacím počinem je úspěch na letošním celostátním kole Matematické olympiády. Na konci minulého týdne vybojoval v Jihlavě druhé místo a díky tomu v létě poletí na týden na mezinárodní kolo soutěže do australského Brisbane. 

Těší se za klokany

„Do Austrálie se  hodně těším. Soutěž trvá jen  osm hodin z celého týdne, jinak budeme mít zajímavý doprovodný program, zoo, mořský svět" usmívá se Ondřej. O svých šancích mezi  celosvětovou konkurencí však trochu pochybuje. „Jedu se tam jen podívat, vůbec si nedělám naděje," podceňuje se mladý programátor.

Ostatně podobně mluvil i před českým finále matematické olympiády. Přesto vybojoval druhou příčku. Ohledně  skvělého umístění ale zůstává Ondřej velice skromný. „To je v podstatě omylem. Úkoly byly opravdu těžké a rozdíly na prvních několika místech nebyly tak velké. Je to v podstatě náhoda, že jsem skončil druhý," říká skromně gymnazista.

První polovina úkolů na matematické olympiádě v kategorii programování byla teoretická, druhá praktická. „Jsou to náročné úlohy, kde je řešení vidět na první pohled. Ale tohle jednoduché řešení je příliš pomalé, chce to vymyslet fígl, aby bylo řešení rychlejší," vysvětluje mladý programátor. Koníček, který se v budoucnu určitě stane i Ondřejovým povoláním, se zrodil, když mu bylo 9 let. „Měli jsme doma starý počítač, neměl jsem internet, hry, tak jsem začal programovat. Bavilo mě to," vzpomíná student.

Jeho prvním větším počinem byly před zhruba šesti lety webové stránky pro gymnázium, kde studuje. Podle jejich tvůrce, dodnes fungují bezpečně a bez zádrhelů.

Knihu losuje program

Pro svou školu pak vytvořil i další užitečnou aplikaci. Je to program, který při maturitě z češtiny losuje studentům povinnou četbu. I jemu tedy program za dva měsíce vybere knihu ke zkoušce. „Snažil jsem se program udělat tak, aby se do něj nikdo nenaboural. Ani já sám neznám způsob, jak obejít svůj vlastní program," odpovídá Ondřej na otázku, zda si díky své aplikaci nevybere knihu potají sám.

O své budoucností má Ondřej už teď jasno. Po maturitě se chystá na Matematicko fyzikální fakultu Karlovy univerzity. Už teď je v podstatě přijat díky své úspěšné účasti v matematické olympiádě. Po vysoké má v plánu stát se programátorem. 

Práce s počítačem Ondřeje velmi baví a věnuje ji hodně ze svého volného času. S úderem plnoletosti si založil živnost a přivydělává si tak tvorbou webových stránek. V nedávné době také vymyslel internetový projekt webmechanik.cz. „Pro lidi, kteří nemají svého webmastera, nabízím možnost opravit nebo změnit něco na jejich webových stránkách," přiblížil svůj nápad Ondřej Hlavatý z Nových Homol.