Největší novinkou je fakt, že automaty už nevydají klasický lístek, který řidiči vystavovali za čelní sklo vozidla. Nyní se vše odehrává virtuálně.

Viktor Lavička, mluvčí Dopravního podniku města České Budějovice, který parkovací automaty v krajském městě spravuje, vysvětlil, že při úhradě parkovného je nutné zadat registrační značku vozidla. Ta se uloží do elektronického systému, s jehož využitím pak strážníci při projíždění ulicemi snadno zjistí, které vozidlo na parkovištích stojí bez příslušného poplatku.
Správný postup při úhradě parkovného je následující: vhodíte peníze, upravíte délku parkovací doby a zadáte registrační značku svého vozu. Nakonec si můžete vyžádat vytištění daňového dokladu. Ten však slouží čistě pro vaši potřebu, nevystavujete ho za sklo auta.

Unikátní zakulacená fasáda IGY Centra 
v Českých Budějovicích se ve čtvrtek večer poprvé rozzářila barvami na znamení, že modernizace obchodního domu je 
u konce. Stavební úpravy začaly před dvěma roky.
Fasáda IGY se rozzářila. Na znamení, že je hotovo

Nové automaty, které už nějakou dobu znají ti, co parkují v nedávno zavedených zónách placeného stání na Pražském předměstí, nejsou jen na náměstí Přemysla Otakara II., ale také v okolních ulicích historického centra, například u soudu nebo poblíž zimního stadionu.

S novými automaty se nemění pouze způsob úhrady parkovného, ale také doba, po kterou je třeba za parkování v ulicích krajského města platit. Například na náměstí Přemysla Otakara II. bylo dosud třeba za parkování o víkendu platit pouze do sobotní 13. hodiny, po zbytek soboty a v neděli bylo stání bezplatné. Nyní se za parkování podle nově osazených značek platí v sobotu i neděli od 8 do 18 hodin. Ve všedních dnech je parkování zpoplatněno až do 20 hodin, bývalo to do 18 hodin.

Parkovné v nových automatech lze zatím hradit pouze v hotovosti. Podle Viktora Lavičky bude možné od konce příštího týdne využívat i platební karty.

Parkovací zóny v Českých Budějovicích. Ilustrační foto.
Parkovací oprávnění pro lékaře a ošetřovatele