Několikrát v pondělí budějovičtí zastupitelé hlasovali o územním plánu. Schvalovali také vznik přestupního terminálu veřejné dopravy na Mariánském náměstí nebo dotaci pro kino Kotva.

Jednali třeba o proměně louky o rozloze více než tři hektary na okraji Českého Vrbného u zahrádkářské kolonie ve stavební pozemky. Podle náměstka primátora Juraje Thomy (HOPB) bylo o změnu zažádáno už v roce 2014. Teprve včera ale záležitost dospěla do finále. Zároveň se hlasovalo o tom, že bude opuštěn záměr vytvořit z klasické světelné křižovatky U Cara křižovatku okružní. A dopravy se týkalo i související nové napojení přístaviště v Českém Vrbném, aby se zčásti nahradila současná trasa přes zástavbu, protože se jezdí zúženými místy nebo přes náves, kde je uprostřed hasičská zbrojnice bránící ve výhledu řidičů. Většina zastupitelů se vyslovila pro předložený návrh.

Zamítnuta ale byla třeba žádost o proměnu necelého hektaru pozemků na severním okraji Kněžských Dvorů ve stavební pozemky, mimo jiné proto, že tudy vede vodní tok.

Včera se ale v zastupitelstvu řešily i personální otázky. Na členství v radě města rezignoval Martin Maršík a nahradil jej Martin Pražák (oba HOPB). Podle Martina Maršíka je výhodou Martina Pražáka blízký vztah k centru Českých Budějovic, kde radnice uvažuje třeba o změnách v dopravě. Ke změně došlo i ve vedení klubu českobudějovických zastupitelů ODS, postu předsedy klubu se vzdal Martin Kuba, který se má stát jihočeským hejtmanem a nově bude předsedou klubu Petr Maroš.

Herec z Malého divadla Jan Kaštovský pomáhá s trasováním.
Lidi spolupracují, hodnotí herec trasování. Naplňuje mě to, dodává

Hlasovalo se také o nových investicích. Nové zastávky z betonových panelů nebo kolostavy má přinést Mariánskému náměstí v Českých Budějovicích investice, kterou včera schválili zastupitelé. Podle náměstka primátora Petra Holického (ANO) se jedná o přestupní terminál pro linkovou veřejnou dopravu a městkou hromadnou dopravu. Náklady by měly činit necelých jedenáct milionů korun. Nový zastávkový záliv má nabídnout 44 metrů dlouhé stání pro linkové autobusy (odpovídá třem vozům) a 37 metrů pro MHD (přibližně dva kloubové autobusy), součástí stavby mají být nové lavičky nebo kolostavy.

Zastupitelé se většinou postavili na stranu návrhu rady města. „Chceme na Mariánském náměstí budovat divadlo,“ připomněl například Petr Braný (KSČM). „Nebál bych se, že to budou vyhozené prostředky,“ konstatoval Petr Braný s tím, že zastupitelstvo už rozhodovalo o větších částkách na akce, které možná byly méně smysluplné. Náměstek primátora Viktor Lavička (ANO) doplnil, že kraj bohužel za poslední roky nepokročil v integraci dopravy linkových a městských autobusů, ale dodal, že město získá terminál moderního typu.

Zrušený hřbitov v Trhových Svinech přiléhal ke kostelu. Obepínala jej ohradní zeď.
Detektivní pátrání vrátilo díky pamětníkům jména na hřbitov

Zastupitel Jan Piskač (ČPS) byl ale uvítal návrh v širším pojetí. „Je mi líto, že tu nevystupují architekti, kteří by se vyjádřili k celému pojetí Mariánského náměstí a Pražské třídy,“ zmínil Jan Piskač.

Většina zastupitelů se nakonec vyslovila ve prospěch investice, která by se měla realizovat příští rok. Dosavadní plány na nové divadlo počítají s jeho otevřením zhruba v roce 2027.

Částkou 1,37 milionu korun by měla příští rok radnice podpořit provoz českobudějovického kina Kotva. Je posledním, které zůstalo ve vlastnictví města. V pondělí částku schválili zastupitelé. Provozovatelem kina je od roku 2006 Jan Turinský. Vedle klasického promítání třeba i pro školy už bylo v nabídce třeba i sledování přenosů operních představení z významných světových scén. Diváci pravidelně mohou sledovat i různé festivaly. Zastupitel Petr Braný v souvislosti s kinem zmínil, že v roce 2006 bylo řečeno, že se stane "artovým" kinem, od té doby se ale jeho záběr rozšířil. Myslím si, že nastal čas, aby se vypsalo nové výběrové řízení," doplnil Petr Braný s tím, že by se samozřejmě mohl účastnit i současný provozovatel.