Perný týden začíná v úterý rodičům dětí, které by od příštího školního roku měly začít chodit do některé z českobudějovických školek. Od úterního rána do čtvrtečního odpoledne mají čas odevzdat v libovolném počtu mateřinek přihlášky.

O případném přijetí sice nebude rozhodovat ani počet podaných přihlášek ani pořadí, v jakém se rodiče do školky dostaví, ale kdo oběhne s potřebnými dokumenty více školek, zvýší naději, že v některé se pro děcko místo najde.

Co si vzít s sebou- vyplněnou žádost o přijetí do MŠ včetně potvrzené přílohy od dětského lékaře
- rodný list dítěte
- občanský průkaz rodiče / zákonného zástupce
- průkaz zdravotní pojišťovny dítěte
- doklad o trvalém bydlišti dítěte

Na bojovou výpravu se chystala i Monika Krausová. „Měla jsem v plánu, že nechám syna u babičky a školky, které se nám líbí, jednu po druhé navštívím. Vojtíkovi jsou ale teprve dva roky, neměl by při tak velkém počtu dětí nikde moc šancí, tak zkusíme štěstí až příští rok," krčí rameny.

Právě věk každého mrňouse je důležitým hlediskem, které bude rozhodovat o úspěchu žádosti. Jistotu mají předškoláci, v ostatních případech určí pořadí součet bodového hodnocení každé podané žádosti. Roli v něm hraje i otázka, zda má dítě v Budějovicích trvalé bydliště, případně sourozence, který již školku navštěvuje.

Že může jít skutečně o každý bod, naznačují data z nově zavedeného systému elektronických žádostí o přijetí. Vyzvedli si je rodiče pro 1401 dětí, přitom volných míst ve všech budějovických školkách dohromady (s výjimkou těch soukromých) je 860.

Velký nával zájemců čekala už v úterý MŠ Karla Štěcha. Ta pojme v příštím školním roce vůbec nejvíc 98 nováčků a rodiče tu proto cítí nejvyšší šance. „Slyšela jsem, že se sem k zápisu chystá hodně rodin," je si vědoma ředitelka Dagmar Vojčová. Po zkušenostech z předchozích let i odhaduje, že největší nápor školka zažije hned první den zápisů. „To chodí vždycky nejvíc rodičů. Je ale jedno, kdo se kdy dostaví, na hodnocení to nemá sebemenší vliv. Až do čtvrtka mohou rodiče ve školkách odevzdávat přihlášky, pak se vše uzavře a vyhodnotí," vysvětluje ředitelka.

Její tým je ale připraven i na případ, že by se nárazově tvořily fronty. Narozdíl od některých jiných školek tu nezaváděli takzvanou časovku, tedy systém, kdy si rodiče předem vyberou vyhovující časový interval na odbavení, ale samotný zápis se koná přímo v jedné ze tříd. Rodiče tak mohou klidně přijít i s dětmi a mají jistotu, že o ně i v době, kdy se oni sami budou věnovat papírování, bude dobře postaráno.

Samotný zápis do školek by měl být podle Dagmar Vojčové díky elektronickým přihláškám jednodušší než v minulosti. Už nutnost jeho vyplnění na počítači totiž eliminuje pravděpodobnost formálních chyb. Zaměstnanci mateřinek tak vytištěné přihlášky jen zkontrolují a i s odpověďmi na základní otázky tak každý z příchozích může být odbavený během několika minut.

Jasno o tom, zda je dítě do školky přijato, mohou rodiče čekat od 10. dubna.