Už před 14. hodinou, kdy akce oficiálně začínala, se před divadlem houfovali zájemci o pestrý program. Čekal na ně i fotografický koutek, připravený studenty českokrumlovské školy sv. Anežky. S novým polaroidem byly připravené Iva Kaisrová a Kateřina Nováková „zvěčnit“ na místě každého, kdo si to bude přát. „Jsme z oboru užitá fotografie a média,“ zmínila Iva Kaisrová a Kateřina Nováková dodala, že mají nachystán materiál přibližně na 200 snímků. „To by mělo stačit,“ usmála se Kateřina Nováková.

O kousek vedle si bylo možné vyzkoušet práci kostýmních výtvarníků. Ze čtvrtek, krepového papíru a látek se vyráběly masky na maškarní. Podle Jany Prašničkové z divadla se přitom využily také zbytky látek z kostýmní dílny ve Vrátě. „Jsou tu i materiály, ke kterým se obyčejně člověk ani nedostane,“ vyzdvihla Jana Prašničková.

Netradiční odpoledne přitáhlo zástupce všech generací. Tu mladou zastupoval třeba Jošt Havlice z Českých Budějovic, který přišel s maminkou, bratry a kamarády. „Občas do divadla chodím,“ zmínil nadějný příznivec umění a doplnil, že naposledy byl na představení Kašpárek v rohlíku.

Letošním tématem Noci divadel je česko-slovenská divadelní spolupráce. A podle Martiny Peckové Černé z Institutu umění – Divadelního ústavu, jedné ze spoluorganizátorek akce, propojenost divadelní scény obou zemí, zejména současného tance a nezávislého divadla, funguje výborně i pro generace, které ve společném státě nežily.

V Jihočeském divadle si tak šlo vyluštit i tajenku nebo vytvořit malý česko-slovenský slovník.