V Doudlebech, v obci nedaleko Českých Budějovic, kde bývalo nejvýznamnější slovanské hradiště v regionu v 9. a 10. století, nyní oslavili vítězství v letošním kole soutěže Vesnice roku. O vyhlášení výsledků před několika týdny už Deník informoval. V pátek 18. srpna 2023 v Doudlebech slavnostně převzali zlatou stuhu za vítězství a zástupci kraje předali příslušné stuhy i dalším vítězům různých kategorií.

Doudleby v soutěži vyhrály po zisku modré stuhy v roce 2019 a zelené stuhy v roce 2022 v dílčích kategoriích. Obec zároveň získala postup do celostátního finále soutěže Vesnice roku. V pátek se na doudlebském „Čapáku“ konalo slavnostní předávání cen krajského kola. Oceněny byly všechny obce, které v letos zabodovaly. Hlavní pozornost ovšem patřila Doudlebským. Gratulovat přijel i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Jak již dříve uvedl pro Deník starosta Doudleb Zdeněk Šmíd, ocenění patří celé vesnici, všem občanům a spolkům, kteří se na úspěchu podíleli a zdůraznil, že největší zásluhu má místostarostka Miroslava Caplová.

Osmnáct přihlášených

Do letošního 27. ročníku této soutěže se přihlásilo celkem 18 obcí. Z toho šest z Českobudějovicka, pět ze Strakonicka po dvou z Písecka, Prachaticka a Táborska, a jedna z Českokrumlovska.

Při předávání ocenění vyzdvihl Martin Kuba, jakým fenoménem je jihočeská vesnice. „Jihočeský kraj je vesnicemi a tím, jak se o ně lidé starají, jak v nich žijí, velmi specifický. To jihočešství se právě tady projevuje. Být v Doudlebech má pro mě i osobní rozměr, protože já jsem tady kousek na Malši na chatě vyrostl, trávil jsem tady každé prázdniny. Takže ta cesta dneska ve mě vyvolávala řadu milých vzpomínek. A samozřejmě chci využít téhle příležitosti nejen poblahopřát Doudlebákům, kteří vyhráli, ale taky poblahopřát a poděkovat všem, kteří se o naše jihočeské vesnice starají a uspěli v této soutěži,“ řekl Martin Kuba po předání zlaté stuhy.

Na podiu nechyběl ani náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro rozvoj venkova Pavel Hroch: „Dnes si v Doudlebech užíváme krásný, historický den. Ocenění, které tady dnes předáváme je skutečně to nejvyšší možné, jaké může vesnice v Jihočeském kraji dostat. Držím jim palce v celostátním kole, které se bude konat 16. září v Luhačovicích.“

Doudleby získaly titul za realizaci zásadních investičních a infrastrukturních projektů v obci, za environmentální výchovu mládeže a občanů ve spolupráci se základní a mateřskou školou a za udržování folklorních tradic Doudlebska spolu s bohatým společenským a kulturním životem v obci. První místo si Doudleby zasloužily také za začlenění dětí a mládeže do života vesnice a rozvíjení venkovské pospolitosti. V neposlední řadě pak za dlouhodobou koncepční práci v oblasti životního prostředí a péči o významné prvky historické krajiny. Vysazení alejí, vybudování ptačí stezky a založení květnaté loučky.

Za držitelem vítězné zlaté stuhy obsadily v hlavní kategorii stříbrnou příčku Svatá Maří na Prachaticku a bronz si odnesla obec Dubné na Českobudějovicku. Krajská hodnotitelská komise v Jihočeském kraji v dalších kategoriích rozhodla takto: bílá stuha - za činnost mládeže – obec Besednice, okres Český Krumlov; zelená stuha - za péči o zeleň a životní prostředí – obec Řepeč, okres Tábor; oranžová stuha - za spolupráci obce a zemědělského subjektu – obec Truskovice, okres Strakonice; modrá stuha - za společenský život – obec Chrášťovice, okres Strakonice.