„Rodina mého manžela před kostelem nechala postavit křížek, nyní je bez desky 
s nápisem. Až bude hotová 
i fasáda kostela, tak ji tam chci vrátit," vyprávěla Eva Plojharová. Ta se o prostory kostela stará už deset let. Jak sama říká, narušila tak trochu tradici, protože o kostel se původně starala jiná rodina.

„Vzniklo to úplně náhodou. Dokud jsem pracovala, tak jsem neměla čas chodit do kostela pomáhat. V důchodu jsem se rozhodla, že se do běžné údržby zapojím, stejně jako jiní přede mnou. No a pak se stalo, že mě požádali abych pomohla s úklidem a nyní nosím v kapse klíče od kostela," ukázala svazek klíčů, který odemyká dveře památky.

„Když jsem začínala, tak se kostel odemykal velkým historickým klíčem. Takže to byl opravdu zvláštní pocit, mít takový klíč doma. Jenže pak se dveře vyměnily a ten klíč si spolu s kováním odvezli památkáři," vzpomínala Eva Plojharová.

close Klíče od kostela nosí Eva Plojharová. Ta se již deset let o kostel stará. Její prací je nejen úklid, ale třeba i zvonění umíráčku. „Pokud si to někdo přeje, zazvoníme. Naštěstí je to automatizované a stačí zmáčknout tlačítko,“ říká. zoom_in Také v letošním roce budou opravy dříteňského kostela pokračovat. „Na pokrytí nákladů opravy kostela se významnou měrou podílejí příspěvky od Jaderné elektrárny Temelín. Loni to bylo 1,5 miliónu korun a letos přibližně 500 tisíc korun. Dokončena je střecha, okna a klempířské práce, letos chceme opravy završit sanací zdiva a novou fasádou," popsal starosta Josef Kudrle. V budoucnu by navíc tato dříteňská dominanta měla být díky nasvícení dobře vidět také v noci.

Vedení obce nyní navíc stojí před problémem, jak se vypořádat s holuby, kteří na kostele i dalších stavbách páchají nemalé škody. „Postupně se nám tu uhnízdilo pořádné hejno, přitom ale nepatří žádnému z místních chovatelů," doplnil Josef Kudrle.

Jeho slova potvrzuje i Eva Plojharová: „Hnízdí na kostele a dělají velký nepořádek. Problém je, že se dokáží usadit opravdu všude."
Kromě již zmíněných příspěvků od Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ budou dalším významným zdrojem letošních největších plánovaných investic v Dřítni státní dotace. Obec tak mimo oprav kostela dokončí také například kompletní zateplení základní školy a revitalizaci deseti bytů nad ní.

„Naším cílem je letos dokončit především již zahájené investiční akce. Jde hlavně 
o zateplení objektu školy spolu s obecními byty. V současné době jsou vyměněna okna, dělníci teď upravují stropy 
v bytech. Stavební práce za přibližně šest miliónů korun by měly být ukončeny 
v srpnu," sdělil starosta Dřítně s tím, že právě na financování investice do základní školy a bytů získala obec státní dotaci.

V plánuje jsou také další opravy zámku, konkrétně rekonstrukce bývalé sudárny, později kovárny. „I zde hodláme zapojit finanční příspěvky od ČEZu, a to ve výši 2,5 milionu korun. Prostor nádvoří zámku i některé místnosti jsme už v loňském roce využili pro pořádání Dříteňských slavností. Chtěl bych, aby tomu tak mohlo být i nadále. Zámek by mohl dobře sloužit pro setkávání místních třeba." doplnil Josef Kudrle.

Díky 250 tisíci korunám od Nadace ČEZ bude navíc pokračovat budování dětských hřišť v dalších místních částech Dřítně. Přislíbenu má obec také dotaci na zateplení kulturního domu a obchodů 
v Dřítni. „Máme toho na letošní rok naplánováno opravdu hodně," dodal starosta.

Některé dříteňské památkyKostel sv. Dismase pochází z roku 1691. Patří filiální k farnosti Bílá Hůrka. Jeho opravy limituje fakt, že kostel kulturní památkou.

Zámek Dříteň je výraznou dominantou obce. Původně se jednalo 
o tvrz, jež byla v letech 1668 až 1774 podle projektu architekta Giacoma Antonia de Maggi rekonstruována na obydlí pro vrchnostenské úředníky. Byla vyhlášena kulturní památkou. Nyní patří do vlastnictví obce.

Další kulturní památkou v Dřítni je také například socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1757.