V Drogerii Česal na českobudějovické Lidické třídě se roušky staly "povinností" dříve, než to nařídila česká vláda. "Pro zaměstnance jsem ušila bavlněné," říká Vladimíra Straková, vedoucí prodejny. Stalo se tak kvůli bezpečnosti. Zákazníci, v případě, že nemají roušku vlastní, hned u vchodu dostávají jednoduchou roušku jednorázovou vyrobenou z papírových ubrousků nebo utěrek. S opatřením jsou podle Vladimíry Strakové srozuměni.

Největší zájem je stále o dezinfekční prostředky nebo suroviny na ně. Bohužel výrobní kapacity výrobců naprosto nestačí poptávce. "Jako jedni z mála jsme měli na skladě isopropanol, 99% líh, už je ale vyprodán a výrobce avizoval, že do půlky dubna nebude," říká Vladimíra Česalová. Lidé kupují i denaturovaný líh. Sice páchne, protože je záměrně znehodnocen pro konzumaci a u někoho může vyvolávat alergické reakce. Zákazníci jsou na to upozorněni, ale přesto jej nakupují. Slouží jim, stejně jako ostatní suroviny k samovýrobě dezinfekčních gelů.

"Mám ještě slíbenou dodávku konzumního lihu," naznačuje Vladimíra Straková, co všechno lidé používají. "Sháníme, kde se dá," zdůrazňuje vedoucí známé drogerie, ale vzápětí připojuje, že třeba glycerol už je nedostupný. Dezinfekční gely, když přijdou, jsou za 15 minut pryč, a to se smějí nakupovat jen v omezeném množství.

Zákazníci ale kupodivu v nelehké době nepříjemní nejsou. "Snaží se," náhle se usměje Vladimíra Straková při dotazu, jak lidé situaci vnímají. "Lidé jsou nepříjemní někdy během roku. Tentokrát jsme to nezažili," oceňuje postoj zákazníků Vladimíra Straková.