Štěpánovice

To je případ i základní školy ve Štěpánovicích. K zápisu letos v lednu přišlo šestnáct dětí, přitom v jiných letech jich bylo maximálně deset. „Kapacita naší školy je 52 dětí a letos bude naplněna úplně po strop. Ještě nikdy jsme tolik dětí neměli," říká ředitelka školy Sylvie Sedláčková.

S výsledkem zápisů jsou tu velmi spokojeni. Do školy mohou přijmout všechny děti z mateřinky a nemusejí nikoho odmítnout. V případě potřeby jsou připraveni pustit se i do menších stavebních úprav ve třídě.

Dubné

Také v Dubném letos základní školu zavalil nadprůměrný počet předškoláků. Zatímco v uplynulých letech obvykle nastoupilo kolem čtyřiceti dětí, tentokrát to bylo o třetinu víc. „Zapsali jsme 53 dětí, otevřeme dvě třídy," informoval ředitel základky Václav Meškan s tím, že kromě Dubenských k zápisu přišly děti ze spádových obcí a dokonce i tři z Českých Budějovic.

Dolní Bukovsko

S velkým předstihem sleduje počty budoucích žáčků i ředitel ZŠ a MŠ Dolní Bukovsko, Josef Kapinus. Jasný přehled má na tři roky dopředu. „Máme informace už z vítání občánků a z mateřské školy," sdělil Josef Kapinus s tím, že teď v lednu zapsali 26 dětí, příští rok čekají 19 a ten další 25 prvňáčků.

Zatímco v základní škole je kapacita dostačující, mateřinka v Dolním Bukovsku praská ve švech. „Kapacita je 75 a je naplněna až po strop, cizí děti musíme odmítat," dodal Josef Kapinus.

Borek

Velký přetlak v mateřince má také Borek, kam se hlásí rodiče i z okolních obcí.   „Zatím se nám daří děti umisťovat, ale nevím, jak to bude v následujících letech," řekl ředitel ZŠ a MŠ Borek Radek Cvach. Mírný tlak se projevuje i v základní škole. Letos přišlo k zápisům 27 dětí, které spolehlivě naplní jednu třídu.

Srubec

Větší starosti než vloni mají letos rodiče ve Srubci. Vlastní základku Srubec nemá a tak většina dětí mířila do nedalekého Suchého Vrbného, okrajové čtvrti Českých Budějovic. Tam otevírali dříve i pět prvních tříd. Teď je ale vrbenská škola na hranici kapacity.

„Letos chceme otevřít jen čtyři první třídy, pokud to půjde," říká zástupkyně ředitele Hana Havlová a dodává, že škola má limit 800 dětí a podle představ vedení by ideálně mělo v září přibýt 96 prvňáčků, aby nebyla kapacita překročena. A potřebný počet stačí naplnit děti z vlastního spádového obvodu, které musí škola přijmout přednostně.

Srubečtí proto, i když je to dopravně komplikovanější, budou dojíždět hlavně na Dobrou Vodu, tam letos otevřou pro prvňáčky třídy dvě. „Požádali jsme Dobrou Vodu o pomoc a vyšli nám vstříc," potvrdila starostka Srubce Zuzana Vyhnálková a dodala, že na Dobré Vodě zapsali asi 15 až 20 srubeckých dětí. Zbylá zhruba desítka uchazečů o zápis se rozptýlí do dalších škol.

Horní Stropnice

Oproti tomu v příhraniční Horní Stropnici, kde postupně ubývá a stárne obyvatelstvo, by si přáli dětí víc. K letošním zápisům přišlo 13 dětí a přibýt by měly další čtyři, které dostaly loni odklad. „Doufáme v naplněnou třídu," přeje si ředitel školy Jaroslav Baláš.

Pokud je totiž ve třídě méně než 17 dětí, dostává se škola pod limit a plynou z toho pro ni nevýhody ve financování. Výhodou takto malých tříd je však bezprostřední kontakt žáků s učitelem, který má dostatek času se všem věnovat. Učitelský kolektiv navíc v Horní Stropnici tvoří z poloviny muži a také prvňáčky od září povede učitel.