V srpnu minulého roku totiž rezignovala trojice zastupitelů z kandidátky Hlincovka spolu a protože se zároveň vzdali mandátu i všichni náhradníci za tento subjekt, musely se konat mimořádné volby. Počet členů sedmičlenného zastupitelstva totiž poklesl pod zákonnou hranici pěti členů.

Předsedkyní komise složené ze tří žen a tří mužů byla Dana Havelková, která je zároveň obyvatelkou Hlincové Hory. „Zájem je veliký, určitě už přišla tak třetina voličů,“ hodnotila účast krátce po jedenácté hodině dopolední. Nejen jí čekala dlouhý den, volební místnost se totiž zavřela až ve 22 hodin. „Listujeme si časopisy a knihami, razítkujeme obálky a povídáme si,“ shodovaly se dámy v komisi. „Byli jsme také s urnou u starších lidí,“ řekla Dana Havelková s tím, že i v tomto případě musela být v důsledku možné nákazy koronavirem nařízená určitá opatření. „Dezinfikujeme kliky a pultík za plentou, místnost je také průchozí jen jednosměrně,“ dodala.

V českobudějovickém IGY Centru zůstala od sobotního rána část obchodů zavřená.
Nařízení vlády: Zavřeli část IGY, jídlo vydávají přes okénka

Jedním z obyvatel, kteří přišli vhozením volebního lístku do urny vyjádřit svůj názor, byl Pavel Müller. „Chce to změnu,“ komentoval momentální dětí v Hlincové Hoře a skutečnost, že se zde konaly volby jen dva roky po těch řádných. „Nelíbí se mi arogance současného obecního úřadu. Některá rozhodnutí jsou prapodivná a vychází se tady vstříc víc developerům než občanům,“ uvedl důvody, proč je podle něj třeba změna.

Co se stalo

Vítězem minulých voleb se stalo Sdružení nezávislých kandidátů pro Hlincovou Horu. Druhým subjektem, který se ucházel o hlasy voličů, byl Hlincovka spolu. SNK pro Hlincovou Horu získalo 53,41% hlasů a v zastupitelstvu tehdy získalo čtyři mandáty. Zvoleni byli Karel Fousek (současný starosta), Karel Strolený, Aleš Fejfar a Václav Hanus. Hlincovka spolu dostala 46,58% hlasů a zastupiteli se stali Josef Petrášek, Jan Havelka a Ilona Bláhová. Ze 313 oprávněných voličů přišlo posledně hlasovat 221 lidí.