„Profesionálně vařím guláš asi 12 let, tehdy jsem začal cestovat po východních státech a shromažďovat staré recepty. Myslím, že nejlépe vaří Východoevropané, jejich jídla jsou pestrá,“ říká Csányi.

To, že o typickém jídle své země ví hodně, dokládá i fakt, že je držitelem rekordu v počtu porcí guláše uvařených v jednom kotlíku. Před třemi lety jich takto připravil dvanáct tisíc.

Guláš je tradiční maďarské jídlo, pochází odsud i samotný název. Gullyás byli původně pastevci dobytka, kteří toto jídlo vařili v kotlíku na louce. Proto je také velmi jednoduché na přípravu: pastevci totiž dali do kotlíku všechny suroviny naráz, rychle uvařili a pak se dobře najedli.

Nejprve se guláš vařil bez papriky, v dnešní podobě se objevil koncem 19. století, kdy se mletá paprika začala používat k zahuštění jídla.

Český guláš již Csányi také ochutnal. „Je zvláštní, Češi nepoužívají tradiční koření jako my a často ho vaří ze zvěřiny místo hovězího. Velký rozdíl je také v tom, že Češi ke guláši pijí pivo, zatímco Maďaři víno,“ směje se.

Pro všechny, kdo se chtějí dobře najíst, má jednu radu: Nechoďte do velké restaurace, ale do vesnického penzionu, kde vaří obyčejný hostinský.