Vytrvalý déšť přinesl v uplynulých hodinách srážky hlavně na jihozápadě Jihočeského kraje. Největší úhrny naměřili meteorologové v Novohradských horách. Na opačném konci kraje, na hranici Příbramska napršelo téměř o 30 milimetrů vodního sloupce méně.

Meteoroložka Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v pátek 14. dubna 2023 po 15. hodině uvedla, že pokud by se bral srážkový úhrn za neobvyklý interval od 15. hodiny ve čtvrtek do 15. hodiny v pátek, tak nejvíce napršelo ve Starých Hutích v Novohradských horách, konkrétně 37,4 mm vodního sloupce (jeden milimetr odpovídá litru vody na metr čtvereční). Následovala Pohorská Ves, také v Novohradských horách, kde bylo naměřeno 31,6 milimetrů. Pomyslnou třetí příčku obsadil Strmilov z Jindřichohradecka s úhrnem 30,7 milimetru. Například České Budějovice měly 27,3 milimetru a v kraji nejméně napršelo na stanicích meteorologů v Rožmitálu pod Třemšínem na hranicích Příbramska, kde bylo podle Evy Plášilové zaznamenáno 8 milimetrů.

Přitom v nadmořských výškách nad 700 metrů se jednalo do půlnoci z pátku na sobotu o srážky sněhové. V sobotu k ránu se měla hranice sněžení posunout na úroveň 1000 metrů nad mořem.

"Intenzita srážek je jeden až dva milimetry za hodinu," doplnila Eva Plášilová s tím, že do páteční půlnoci si ponechají srážky dosavadní intenzitu a potom postupně začnou slábnout. Takže očekávají meteorologové nadále déšť, ale spíše v přeháňkách.

Teplota byla v pátek odpoledne nejvyšší ve Strakonicích, kde bylo k 15. hodině 5,9 °C, na ostatních místech 4 až 5 °C. V noci na sobotu mohly teploty na Šumavě klesnout až pod nulu.

Vodní toky na jihu Čech do páteční 15. hodiny nedosáhly nikde ani prvního stupně povodňové aktivity. Ale v jihočeské metropoli bylo možné pozorovat třeba zvýšený průtok Dobrovodské stoky. Běžně se jedná o potůček i šíři jednoho metru. Teď se z něj stal proud, který se rozléval do šíře několika metrů.