„V první fázi bude otevřené od osmi do dvanácti hodin. Pacienty tu budeme testovat až po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí. Odběry tedy nebudou volně přístupné každému. Provoz centra budeme upravovat podle potřeby. Vše ukáže čas,“ uvedl člen představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec Vít Lorenc.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Nemocnice bude pracovat s hygieniky a proces je stále stejný. „Pacient, který má epidemiologickou anamnézu a má nějaké příznaky, kontaktuje svého praktika. Ten ho případně přesměruje na hygienickou stanici a ta mu dá kontakt na odběrové místo. Tady ho objednáme k vyšetření na přesný čas,“ dodal Vít Lorenc.

V podobném režimu od čtvrtka funguje také odběrové místo u táborské nemocnice. To bude ale otevřeno od 8 až do 16 hodin.

Pomoc s diagnostikou vzorků na přítomnost koronaviru nabídlo Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích. Pokud by českobudějovická nemocnice potřebovala navýšit laboratorní kapacity, mohou vědečtí a techničtí pracovníci Biologického centra začít analyzovat vzorky téměř okamžitě. Ve svých zásobách mají izolační kity pro až 2000 vzorků a mohou provádět 100 až 200 analýz denně.

Před českobudějovickou nemocnicí bude umístěn kontejner, v němž vznikne další odběrové stanoviště, aby nebyl zatížen vnitřní nemocniční provoz. Uvedla to jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.

„Vzhledem k tomu, že kraj je schopen udělat jen určitý počet vyšetření odebraných vzorků a laboratoře jsou saturované současnými odběrovými místy, nemá cenu odebírat vzorky všude, když je nemá kdo vyšetřit,“ říká Jindřich Florián, ředitel Nemocnice Český Krumlov. Tam se odběrové místo otevře nejspíš jako poslední, protože je to odtud do Budějovic nejblíž, a tak lidé zatím mohou na odběry jezdit tam.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník